Stavební produkce v Česku v lednu meziročně klesla o 0,2 procenta, hlavně kvůli propadu inženýrského stavitelství. Pozemní stavitelství naopak rostlo. Stavebnictví tak nenavázalo na celkový prosincový růst o 2,6 procenta.
Reálně, tedy po očištění o vliv počtu pracovních dnů, se stavební produkce v lednu snížila o 3,4 procenta.
Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla bez očištění o 5,9 procenta. V inženýrském stavitelství se o 22 procent snížila. Meziměsíčně celková stavební výroba klesla o 2,3 procenta.
Stavební úřady vydaly v lednu o 11,9 procenta stavebních povolení více než loni, celkem 5960. Orientační hodnota těchto povolení také stoupla, a to o 15,5 procenta na 21,8 miliardy korun.
Reálný vývoj stavebnictví (meziročně)
source: tradingeconomics.com
Bytů se v lednu začalo stavět 1971, což bylo o 4,8 procenta více než před rokem. Dokončeno bylo meziročně o 3,8 procenta bytů více, dohromady 2328.
Spolu s celkovým poklesem stavebnictví se proti loňskému lednu snížil o 2,4 procenta průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více pracovníky. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců těchto podniků ale meziročně vzrostla o 4,8 procenta na 30 551 korun. Průměrná mzda v loňském čtvrtém čtvrtletí v celé České republice byla 29 320 korun.
Stavebnictví letos poroste, očekávají analytici |
---|
Stavební produkce letos navzdory lednovému poklesu poroste až o dvě procenta. Vyplývá to z vyjádření analytiků k lednovým výsledkům stavebnictví. Výstavba bytů se podle nich odrazila ode dna, inženýrské stavby budou posilovat pomaleji. Podnikatelé ve stavebnictví očekávají mírné oživení oboru ve druhém pololetí. Stavební výroba v lednu meziročně klesla o 0,2 procenta, a po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 3,4 procenta. Důvodem byl hlavně propad inženýrského stavitelství. „V meziročním srovnání trpí stále vysokou srovnávací základnou dobíhajících investic financovaných fondy EU na počátku roku 2016,“ sdělil analytik Komerční banky David Kocourek. Podle Jiřího Cihláře z firmy NextFinance k poklesu přispělo i počasí. „V mrazivém lednu se nikdo příliš nehnal do výstavby a oprav silnic,“ uvedl. Pozemní stavitelství naopak v lednu posílilo. Přibylo stavebních povolení a staveb bytů, což podle analytiků svědčí o zlepšování výkonnosti celého sektoru. „Lidé se díky nízké nezaměstnanosti a růstu mezd cítí bohatší, a navíc chtějí využít nízkých úrokových sazeb,“ dodal Cihlář. Analytici očekávají i růst veřejných zakázek. „Stavebnictví by letos už opět mělo profitovat z infrastrukturních investic. Vláda na ně v předvolebním roce alokovala slušný objem prostředků, zároveň ale vidíme riziko, že tyto peníze nezvládne utratit. Stavebnictví by tak letos mělo přidat podle našeho odhadu 1,7 procenta,“ sdělil Kocourek. Podle Cihláře bude letošní růst kolem dvou procent. Inženýrské stavitelství, závislé na veřejných zakázkách, se ale bude podle analytika ČSOB Petra Dufka vracet k růstu pomaleji. Stavební firmy hodnotí budoucnost opatrně. „V prvním pololetí letošního roku žádné velké oživení investiční výstavby nenastane. Pro druhé pololetí jsme mírnými optimisty, protože očekáváme rozběh některých velkých dopravních staveb,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. |
Počet zahájených bytů klesl o 12 procent |
---|
Stavební firmy v Česku v lednu zahájily stavbu 546 bytů v bytových domech, meziročně o 11,8 procenta méně. V Praze, kde byla bytová výstavba největší, počet těchto staveb meziročně klesl zhruba o pětinu na 312. Největší počet zahájených staveb rodinných domů ke konci ledna připadal na Prahu s podílem 57,1 procenta. Následovaly Moravskoslezský (15,8 procenta) a Jihomoravský kraj (10,3 procenta). Počet nově rozestavěných rodinných domů ke konci ledna meziročně vzrostl o 25,4 procenta na 1006. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,1 procenta), Jihomoravský (13,4 procenta) a Moravskoslezský kraj (8,3 procenta). Podíl Prahy zůstal na úrovni z loňského roku (3,8 procenta). |
Zajímají vás další makrodata? Naleznete je na webu Finance.cz
Čtětě také: