Neradostný výhled dočasně ovlivňuje i českou korunu Od počátku tohoto roku se ekonomové předhání ve zveřejňování prognóz, jak rychlé bude celosvětové oživení. Ovšem chyba lávky - oživení se stále ještě nekoná. Právě naopak. A své důsledky má tento fakt i pro finanční trhy.
Neradostný výhled dočasně ovlivňuje i českou korunu
Od počátku tohoto roku se ekonomové předhání ve zveřejňování prognóz, jak rychlé bude celosvětové oživení. Ovšem chyba lávky - oživení se stále ještě nekoná. Právě naopak. A své důsledky má tento fakt i pro finanční trhy.
Prezident americké centrální banky Fed uvedl, že inflace v USA je minimální, ale zřejmě bude nadále klesat, stav ekonomiky je neutěšený a oživování velmi pomalé. Těmito slovy potvrdil to, čeho se nejeden investor obával: totiž že nízká inflace, která je pro ekonomiku zdravá, by se mohla zvrtnout dokonce do deflace, tedy poklesu cen, což je jev velmi neobvyklý, nepřirozený a pro ekonomiku nezdravý. Tento „deflační syndrom“ je znám například z Japonska, kde již delší dobu se nechce cenám nahoru, a ekonomická aktivita je na bodu mrazu; centrální banka se sice snaží proti tomuto jevu bojovat, ale má svázané ruce, protože úrokové sazby jsou již tak nízké, že je nelze dále snižovat. Z tohoto začarovaného kruhu se těžko hledá cesta. Podstatně se tak zvyšuje pravděpodobnost, že Fed na svém příštím zasedání opět uvolní měnovou politiku a dále sníží úrokové sazby. K podobnému kroku by se mohla odhodlat i Evropská centrální banka (ECB), a že tak učiní v příštích dnech i ČNB, to je již prakticky jisté. Co z toho plyne pro finanční trhy a investory? Především oživení na akciových trzích se ještě na nějakou dobu odkládá, a my doporučujeme stále ještě se akciím obloukem vyhnout. Americké i evropské burzy tato slova potvrzují, neboť neudržely své předchozí zisky a obrátily se opět do červených čísel. Naproti tomu majitelé dluhopisů se mohou radovat, protože ceny těchto instrumentů se budou nadále držet vysoko, a to jak ve světě, tak v České republice. Neradostný výhled ovlivňuje i českou korunu. Poté, co se svezla na vlně optimizmu po irském referendu a dočasně posílila, nyní opět ztrácí, a to stejně razantně, jako předtím získávala. Důvodem jsou očekávání, že snížením úrokových sazeb příští týden si centrální banka uvolní ruce pro aktivní intervenování proti koruně. Nervozity na devizovém trhu využila členka bankovní rady ČNB M. Erbenová, která varovala, že koruna zůstává nadhodnocena a měla by oslabit ještě více. Tím propad kurzu ještě urychlila. Pod tlakem tak koruna zůstane ještě minimálně několik dní. Situace se obrátí teprve na počátku listopadu, kdy už bude konečně jasné, jaké záměry centrální banka s naší měnou má. Nicméně je dobré mít při plánování svých obchodů na devizovém trhu na paměti, že tyto dny, kdy je koruna pod silným tlakem, už jsou pravděpodobně poslední významnější překážkou, kterou měna musí do konce roku překonat. Od listopadu by totiž již opět měla sice pomalu, o to však jistěji posilovat.