Menu Zavřít

Ozvěny

18. 11. 2019
Autor: Euro.cz

Kdo neokrádá EU, okrádá rodinu Ministerští úředníci jsou čím dál kreativnější. NKÚ zjistil, že ministerstvo průmyslu a obchodu, které spadá pod Babišovo ANO, hradilo z eurodotací určených na vzdělávání zaměstnancům různé požitky – pronájem restaurace, catering, dýdžeje či fotokoutek. Stačilo jen napsat, že se jedná o „ výroční semináře“ vzdělávacího charakteru. Nebuďme ale nepřející, splést si byznys se showbyznysem může přece každý.

Chytrost nejsou žádné čáry

Vědci z Institutu Maxe Plancka v Africe zkoumali složitá víceúrovňová společenství, v nichž žijí paviáni. Všeobecně uznávaná hypotéza praví, že díky takovým vztahovým sítím se vyvinula lidská inteligence. Jenže jako na potvoru zjistili, že ve stejně složitých společenstvích žijí i místní perličky s mozkem jako hrášek. Jak ky se zdá, stát si může zřídit každý blbec, a my opět nevíme, proč máme tak ohavně velké mozky.

Smrt mu sluší

Před 301 lety zemřel poté, co byl dvacetkrát propíchnut a pětkrát střelen, pirát Černovous.

Kromě toho Margaret Thatcherová oznámila rezignaci (1990), byla patentována benzinová pumpa (1932) a na lodi Mayfl ower kotvící u břehů Massachusetts spatřil světlo světa vůbec první rodilý anglický Američan – Peregrine White (*1620). Měl štěstí, protože jiný chlapec – Oceanus Hopkins – se poněkud unáhlil a narodil se ještě na moři.

Tesla made in Germany

Elon Musk šokoval Německo, když nečekaně oznámil, že postaví továrnu na výrobu aut Tesla poblíž Berlína; první mimo území USA. Má to ale háček. Závod má vyrůst vedle vznikajícího letiště BER, které je pověstné tím, že se už léta staví, ale stále se ho jaksi nedaří dokončit. Pokud je začátek výroby navázán na funkční letecké spojení, nejspíš budeme brzy místo „až naprší a uschne“ říkat „až uvidím německou Teslu jezdit“.

1,17

bilionu dolarů činí tržní hodnota technologické společnosti Apple. Jde o historický rekord, díky kterému Apple přeskočil svého starého rivala – softwarovou firmu Microsoft – a vrátil se do pozice nejhodnotnější veřejně obchodované společnosti světa.

Bílá myška s hrby

Minulý týden začal na horách konečně padat sníh a všichni čekali, kdy silničáři tak jako každý rok oznámí, že je to zaskočilo.

Škodolibci se dočkali, ovšem letos nebylo silničářům co vytknout. Cesty byly báječně protažené a šéfa libereckých silničářů nezaskočil u Bedřichova sníh, nýbrž uprchlý velbloud dvouhrbý, kterému se nechtělo do zasněžených luk, a tak kráčel „rozvážně prostředkem silnice a díval se doleva doprava“.

Čert ho vem

To je ale hnus. Neznámý pachatel se vloupal do mateřské školky v městečku Nieder-Olm ve spolkové zemi Porýní-Falc a ukradl tam 120 čokoládových Mikulášů připravených pro děti. Na druhé straně děti se už aspoň nemusejí bát. Kdo letos skončí v čertovském pytli, je nad slunce jasné, a nepomůže mu ani básnička.

Kolumbus je z obliga

Archeologové z dolnorakouského St. Pöltenu očistili posádku Kryštofa Kolumba, respektive americké indiány z obvinění, že Evropu zamořili syfilidou. Vyhodnocení 22 tisíc koster z tamního – přes tisíc let starého – hřbitova prokázalo, že syfilis sužoval Evropu dávno před objevením Ameriky. Teď už jen zbývá najít jinou oběť, na kterou by se ty čuňačinky hodily.

Oživené hroby

Dobrý pokus, ale nejste dost mrtvý na to, abychom vás mohli pustit na svobodu. Tak zní verdikt soudu v případě Američana Benjamina Schreibera, který byl v roce 1996 odsouzen za vraždu na doživotí, a když před čtyřmi lety prodělal klinickou smrt, dospěl k názoru, že už si trest odseděl. Chvíli mu trvalo, než svůj záhrobní případ dostal k soudu, ovšem ten byl nekompromisní.

bitcoin_skoleni

A bodejť by ne, mrtví se přece nesoudí.

  • Našli jste v článku chybu?