Menu Zavřít

Ozvěny

12. 3. 2018
Autor: Euro.cz

O sole mio Před 120 lety poprvé zazněla slavná neapolská odrhovačka O sole mio. Kromě toho slečna Yvette předvedla Pařížanům první profesionální striptýz (1894), Japonci prokopali tunel mezi Honšú a Hokkaidó (1988), Hitler schramstl Rakousko (1938) a Muhammad porazil odpůrce islámu v bitvě u Badru (624). Ovšem největší frajer byl Juraj Jánošík, který 17. března 1713 ukázal světu, že má všechno tak trochu na háku.

Šťastný Ken

Mezinárodní den žen oslavil každý po svém. Prezident Putin politoval ženy, že dnešní svět je „dočista mužský“, firma Mattel pro změnu vyrobila speciální MDŽ edici panenek Barbie: celkem 17 emancipovaných postaviček vedených malířkou Fridou Kahlo a letkyní Amelií Earhartovou. Až je holčičky postaví k malým plastovým sporáčkům v malých plastových kuchyňkách, budou vrnět blahem.

Most do nikam

Radnice Kapského Města šla do sebe a rozhodla, že dokončí stavbu dálničního mostu Foreshore Bridge. Ta se zasekla před 41 lety a silnice od té doby ikonicky ční do prázdna. Z Jihoafričanů by si měl vzít příklad i pražský magistrát. Anebo snad radši ne. Zkušenosti napovídají, že pauzu bychom klidně zvládli třeba stoletou, ale stejně bychom nakonec nepostavili vůbec nic.

Pijte bourbon, nebude

Blíží se zlé časy a milovníci americké whisky, burákového másla, brusinek a pomerančového džusu by si měli zavézt sklepy. Donald zvedá cla na ocel a hliník, a tak se mu EU rozhodla zavařit zdražením tradičních amerických komodit. Všichni totiž vědí, že bez burákového másla a bourbonu se v Evropě nedá žít. O czexitu bychom ještě měli vážně pouvažovat a také si pro jistotu koupit do zásoby pár levisek.

100 tisíc

liber vymohla od sousedů bankéřka Sarvenaz Fouladiová z Londýna. Soud uznal, že ji rodina s dětmi žijící v bytě nad ní ruší hlukem. Pořídila si novou dřevěnou podlahu, ale nepoložila koberec, a tak se dolů šíří řev a dupání. České paneláky by paní Sarvenaz potřebovaly jako sůl. Když jedna Britka kdysi zvládla vymýtit z českých ústavů klecová lůžka, proč by jiná nemohla ze sídlišť udělat relaxační zóny.

Poslední husita

Liberecký „anonista“ Jiří Bláha je muž se smyslem pro proporce. „Upozorňuji, že je hrozně nebezpečné říkat 30 let po revoluci, že Ondráček je symbol komunistické doby. Přesně tak o symbolech mluvili komunisti, pro které byla symbolem Milada Horáková, sedláci, podnikatelé… Symbol byl i Jan Hus,“ tvrdí Bláha. Zlatá slova. Až dodnes byl symbolem pro nevzdělatelného troubu brouk Pytlík. Dnes už to neplatí.

O Canada!

Sedm stovek lékařů z kanadské provincie Québec podepsalo petici za snížení svých (pravda vysokých) platů. „Kvůli drastickým škrtům z posledních let chybí našim pacientům přístup k potřebným službám. Vypadá to, že jedinou věcí, která je vůči těmto opatřením imunní, jsou naše odměny,“ stojí v petici. Nám Středoevropanům nezbývá než dodat: Kanada? No, zřejmě slušnej oddíl.

Gender, gender über alles

Německá zmocněnkyně pro rovnoprávnost Kristin Roseová-Möhringová chce upravit národní hymnu. Vadí jí, že je mužsky šovinistická, protože se v ní hned dvakrát vyskytuje „otčina“ a navíc slovo „bratrsky“.

Nechceme radit, ale stejně nám to nedá.

Co se tak vrátit ke staré dobré Deutschland, Deutschland über alles? Německo se v ní sice roztahuje na půlce Evropy, ale genderově je mnohem korektnější.

MM25_AI

131 let

trvalo, než láhev se vzkazem vyhozená v červnu 1886 z německé lodi Paula doplula na jednu australskou pláž. Je to nezpochybnitelný světový rekord, ale romantiku v tom nehledejte. Poddaní císaře Viléma zkoumali pomocí „lahvové pošty“ mořské proudy, a tak je vložený dopis strohý: „Pošlete ho, prosím, na adresu Německé mořské stráže v Hamburku nebo odevzdejte na nejbližším německém konzulátě.“ Das ist Preußen.

  • Našli jste v článku chybu?