Menu Zavřít

Ozvěny

8. 7. 2019
Autor: Euro.cz

Vidím město veliké Právě před 367 lety vysvětil pražský arcibiskup Arnošt z Harrachu mariánský sloup. Kromě toho Vasco da Gama vyplul do Indie (1497), byl otevřen první úsek dálnice D1 (1971), dělník Josef Seidl nalezl Věstonickou venuši (1925) a v Kosmově kronice se objevila první zmínka o Brnu (1091). K němu tenkrát kvůli sporu s bratrem Konrádem přitáhl první český král Vratislav a „stoje tam uprostřed mocných země, nařídil obležení“. střed

Když myš život omrzí

Nizozemské městečko Hommerts sužuje mysteriózní záhada. Z tamního akvaduktu se každý den vrhají dolů na chodník stovky myší. Na to, proč hlodavci páchají hromadnou sebevraždu, zatím nikdo nepřišel, ale jedno víme jistě: když můžou myši, mohli by i lumci (nebo snad lumíci?). Stačí, když zavřou oči a pevně přitisknou křídla k tělu. Aspoň jeden. Našemu panu prezidentovi by to udělalo ohromnou radost.

Na křídlech vraždy

Minulý týden ukázal, že letadla zplodilo peklo. Nejdřív se jednomu britskému gentlemanovi rozplácl na zahradě černý pasažér letící v podvozku až z Keni, poté jistý pákistánský krejčík – toho času v Saúdské Arábii – uviděl snímek své ženy s jiným mužem. Sedl do letadla a doma zabil nejen ženu, ale také dvě děti a šest příbuzných. Platit nenaplněná předpověď lorda Kelvina, že letoun těžší vzduchu nelze sestrojit, mohli žít.

Bůh si je přebere

Britský Channel 4 odvysílal před týdnem epizodu historického sitcomu Year of the Rabbit, ve které jedné postavě – protiimigrantskému aktivistovi jménem Neil Fromage – kdosi přímo u řečnického pultu prostřelí hlavu. Proč si vzápětí na onen „naprosto zvrácený“ seriál stěžoval šéf Brexit Party Nigel Farage, netušíme. Sigmund Freud by to věděl, my si ale musíme vystačit s příslovím: Vrána k vráně sedá, Farage Fromage si hledá.

21

milionů korun schovával v gauči „sprostý podezřelý“ z Velkého Meziříčí. Muž vytvářel nepřehledné řetězce firem a šidil na daních, ovšem když chtěl kořist z této moderní trestné činnosti ukrýt, nenapadlo ho nic lepšího než „štrozok“. Jeho další osud nechceme předjímat, máme však za to, že vězeňské matrace tak „nadité“ rozhodně nebudou.

Karlovarští nosorožci

Nespokojení umělci (Geislerová, Hřebejk, Klusák…) sepsali petici, v níž si stěžují, že karlovarský festival sponzoruje Česká zbrojovka. zbroMají pravdu. Její zbraně vraždí lidi ve válkách i nosorožce v Africe. K tomu dvě poznámky. Jak by se dotyční cítili ve chvíli nouze, kdyby policisté – slovy píáristy Karla Křivana – „místo pistolí tasili kameru“? A přežil by průměrný nosorožec zhlédnutí kompletní Hřebejkovy filmografie?

Úředník, ten tvrdej chleba má

Třicítka bývalých úředníků z jižní Francie dostávala 30 let tisíce eur – za nic. Francouzské zákony nařizují, aby vyhození zaměstnanci státu brali plat, dokud jim nebude nalezeno nové místo. To jim však nikdo nehledal, a tak dál v klidu pobírali plat (často vedle mzdy v soukromé sféře), dostávali přidáno za „odpracovaná léta“, a dokonce jim byl odsouván důchod, aby mohli dál vytvářet hodnoty. A my se smáli řeckým čučkařům…

Dolarový sad

Smolařem týdne je penzionovaný ruský generál FSB (ex KGB) Alexandr Pastuškov. Dle deníku Kommersant ho dva zloduši mučením – bití, elektrošoky, letlampa – přiměli, aby jim vydal v sadu zakopaných pět milionů dolarů. Milicionáři je sice chytli, jenže ani v putinovském Rusku si „kágébák“ na takové peníze nemůže přijít jinak než na úplatcích, a tak úřady generálovi jeho v potu tváře vydělané dolary zabavily. Zkrátka pech.

Kam nemůže čert, nastrčí Sorose

FIN25

Miliardář George Soros se stal univerzálním satanášem už i v muslimské Albánii. Když tamní opozice před týdnem bojkotovala volby, tamní prezident Ilir Meta to jen tak od boku označil za „komplot s cílem zcela uchvátit stát“ a dodal, že naplnění tajného Sorosova plánu zabránila jen šťastná okolnost, že se „Albánci nenechali vyprovokovat“. Jestli on ten Soros nemůže i za to počasí.

  • Našli jste v článku chybu?