Menu Zavřít

Ozvěny

29. 7. 2019
Autor: Euro.cz

Chlubit se cizím blackoutem Elektrárna Chvaletice z impéria Pavla Tykače se den před udělením výjimky z emisních limitů pochlubila, že prý zabránila blackoutu, tedy masivnímu výpadku elektřiny. Podle provozovatele přenosové soustavy ČEPS však žádný blackout nehrozil. To reputaci kontroverzní elektrárny a jejího vedení moc neprospělo. Vzhledem k tomu, že udělená výjimka stále není úplně jistá, můžeme Chvaletickým doporučit: Poslední ať zhasne!

Jak se staví ve Francii

Před 183 lety Francouzi dokončili Vítězný oblouk. Celých 30 let poté, co ho Napoleon po bitvě u Slavkova nařídil postavit. Kromě toho se Thatcherová s Mitterrandem dohodli na tunelu (1987), Praha zakázala segwaye (2016), Charles si ke své smůle vzal Dianu (1981), byl objeven pozitron (1932) a John Rut poslal z Ameriky první anglicky psaný dopis (1527).

Moc se nepředvedl, jen oznámil, že popluje podél pobřeží na jih.

Nech bobra žít

Kanadská transgenderová aktivistka Jessica Yanivová zažalovala několik kosmetiček za to, že jí odepřely provést brazilskou depilaci intimních partií, protože má mužské genitálie. „Jsem žena a takové odmítnutí je porušením mých lidských práv,“ říká. Nechceme vynášet silná stanoviska, jen se velmi těšíme na verdikt soudu. Mohl by znít nějak takto: Každá žena má/nemá ústavní právo, aby byl její šourek depilován.

Opilý Gándhí

Kuriózní nepříjemnost potkala minipivovar Chříč, který jedno ze svých piv pojmenoval po indickém národním hrdinovi Mahátmovi Gándhím a vyobrazil jej i na etiketě.

Problém je v tom, že Gándhí byl celoživotním abstinentem a svatým mužem k tomu.

Indové si už proto stěžovali u svého premiéra, prezidenta a nyní i na českém velvyslanectví.

Týdeník Euro oběma stranám radí, aby spor v klidu vyřešily nad sklenkou piva.

8

hlasů dostala v parlamentních volbách Nadja Savčenková, exdůstojnice ukrajinského letectva a národní hrdinka, která za vlast úpěla v ruském vězení. Je to bída, ale když člověk zváží její možnosti, dojde k závěru, že nejde o fiasko, ale o skvělý výsledek. Zaprvé kandidovala v proruské doněcké oblasti.

A zadruhé naštvala i „své“ Ukrajince, když doma čelí podezření z velezrady a osnování puče. Zkrátka Top Gun po ukrajinsku.

Hnědý postrach Okamura

Španělsko čelí invazi nevítaných migrantů. Pobřeží kolem Cádizu zamořila hnědá řasa původem z Asie. Podle expertů ničí tamní ekosystém, nemluvě o šeredném hnědém šlemu na plážích. Symbolické je i jméno agresora – Ruglopteryx Okamurae. Kupodivu se však nejmenuje podle „našeho“ Pitomia, ale po japonském biologovi Kintaro Okamurovi.

Mea culpa, mea maxima culpa

Andrej Babiš vyjel na sever Čech a – aby se zalíbil místním – zkritizoval pomalou výstavbu silnic. Premiér jaksi zapomněl, že je to právě jeho hnutí, které resort dopravy řídí už od roku 2014. A svést to na kraj, to by také nebyl nejlepší nápad. Ústecký krajský hejtman je komunista, tedy člen partaje, která Babiše drží u lizu. Tak příště zapni mozek, Andreji.

Rusáci z New Yorku

Deník The New York Times se zostudil článkem, ve kterém do nebe vychválil sovětskou kosmonautiku. Sovětský svaz je prý morálním vítězem boje o vesmír, neboť vyslal do vesmíru první ženu, Asiata i černocha. Kritici si za to na něm smlsli.

Připomněli vyslání prvního psa (bez možnosti návratu) i Valentinu Těreškovovou, která svůj pobyt v kosmu prořvala strachy. Deníku pak doporučili, ať se přejmenuje na The New Pravda Times.

Fujtajxl

Jedny z prvních vyrobených tenisek značky Nike se na aukci v New Yorku prodaly za 437 500 dolarů. Šťastný kupec – kanadský investor Miles Nadal – už oznámil, že chce botky z roku 1972 veřejně vystavit. Plyne z toho ponaučení: nejspíš bychom si měli začít vážit svých starých smradlavých tenisek.

MM25_AI

Kolik by třeba stály první „prestižky“ z roku 1984?

  • Našli jste v článku chybu?