První chrám konzumu
Před 324 lety přepadl pirát Henry Every fl otilu Velkého Mughala Aurangzéba a zmocnil se nákladu zlata a drahokamů, který by dnes měl cenu 90 milionů liber. Kromě toho se Chruščov stal generálním tajemníkem (1953), kapitulovalo Japonsko (1945), společnost 3M začala prodávat izolepu (1930), Němci popravili Fučíka (1943) a v Memphisu (Tennessee) otevřel roku 1916 řetězec Piggly Wiggly první sámošku na světě.
Výzkumníci z prestižního Kinsey institutu přišli s pozoruhodným zjištěním. Lidé, kteří používají v elektronické komunikaci často smajlíky, nemají (trochu překvapivě) nižší IQ, ale bohatší sexuální život.
Smajlíky totiž vyzařují emoce a ty pomáhají vhodného partnera zaprvé najít a zadruhé s ním prohlubovat kontakt. Zhostit se slavné Kunderou inspirované triády - registráž, kontaktáž, konzumáž - je dnes tak snadné.
Nehádá se a uklízí, mizera
Seřvat ženu, udělat binec a s pocitem zadostiučinění se složit na kanape je receptem na šťastné manželství. Aspoň tedy ve Spojených arabských emirátech. Před soud v emirátu Fudžajra předstoupila jistá žena s žádostí o rozvod, kterou zdůvodnila tím, že ji ubíjí manželova submisivita - vůbec se nehádá, uklízí a ještě k tomu vaří. Až se to rozkřikne, čeká arabské země invaze deprivovaných mužů z Evropy na gumových člunech.
centimetrů na výšku měří jedenáct minikójí,
137
které v newyorském bytě o ploše 59 metrů čtverečních vybudoval jeho majitel Xue Ping Ni. Byt nejdřív horizontálně přepůlil, pak stavěl příčky. Strop byl tak nízko, že Ni kvůli bezpečnosti plazících se nájemníků obalil čouhající roury bublinkovou fólií. Kolik nebožáci platili, nevíme, v jiném takovém „kurníku“ to však bylo 600 dolarů měsíčně. A pak že chybějí byty - stačí trocha sádrokartonu a bublinková fólie.
Nizozemský masakr motorovou pilou
Bitku řidičů baseballovými pálkami či meči jsme už zažili. Dva Holanďané však řidičské spory povýšili na Tarantinův film. Nejdřív první z nich dvakrát záměrně naboural svého rivala, ten pak na soka zaútočil Molotovovým koktejlem a motorovou pilou. Dodejme, že ani jedna z propriet nepatří v Holandsku k povinné výbavě.
V cestě stojí hipster Aktuální britská studie tvrdí, že hipsterská móda plnovousů ztěžuje identifikaci při pasové kontrole a zpomaluje odbavení pasažérů na letištích. Technologie rozpoznávání obličeje ePassport si totiž se zarostlou tváří neumí poradit a vousáče musí kontrolovat letištní personál. Možná by bylo namístě zpracovat další studii s názvem Následky střetnutí hipstera se zemí po desetikilometrovém volném pádu.
Kulové blesky divo bijú
Indonéský prezident Joko Widodo působil dlouho jako docela příčetný člověk.
Nyní však po vzoru Brazílie, Nigérie či Kazachstánu oznámil, že - za pouhých 33 miliard dolarů - přestěhuje hlavní město z Jávy na ostrov Kalimantan. Přelidněná Jakarta opravdu není příjemným místem pro život, na druhé straně Widodo bude muset úředníkům vysvětlit, proč mají dojíždět do práce 1986 kilometrů.
Kdyby hloupost kvetla
Minulé vedení Prahy rozmístilo v hlavním městě osm „chytrých“ laviček. Jednu z nich - tu v Bubenči za 280 tisíc korun - vybavilo „vertikální“ chladicí zelenou zahradou, ovšem zapomnělo zajistit, aby někdo doléval vodu, a tak uschla. Možná by místo chytré lavičky stačil obyčejný „hloupý“ strom, to bychom ale museli mít chytrou radnici.