Menu Zavřít

Pachatelem pařížského útoku je prý 39letý Francouz. Prezidentští kandidáti ruší mítingy

21. 4. 2017
Autor: čtk

Střelcem, který ve čtvrtek večer v centru Paříže zabil policistu a dva další zranil, byl podle médií 39letý Francouz. Policie jej již vyšetřovala v souvislosti s terorismem, uvedla agentura AFP. Při útoku, k němuž došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb, byla lehce zraněna kolemjdoucí zahraniční turistka.

Pachatel podle policejních zdrojů francouzských médií cíleně zahájil palbu na policejní hlídku a následně byl zabit. Policie zatím stále zjišťuje, zda měl komplice, a provádí razie v Paříži a okolí. Útok vyšetřuje protiteroristické oddělení pařížské prokuratury.

Podle agentury AP, která má k dispozici dokumenty o policejním vyšetřování incidentu, policisté prohledali byl 39letého Karima Cheurfiho v poklidné čtvrti městečka Chelles na východním předměstí Paříže. Cheufri byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu.


O útoku čtěte více:

Při střelbě v Paříži zahynul policista

 Centrum Paříže po střelbě


Teroristická organizace Islámský stát (IS) vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník, jehož pseudonym naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil. Belgické úřady však o možném podezřelém nemají podle AP žádné informace. IS se v minulosti přihlásil i k dalším útokům na území Francie.

Prezident François Hollande prohlásil, že okolnosti útoku ukazují na teroristický čin a dnes se sejde se šéfy silových ministerstev k bezpečnostní poradě. Francie podle něho zajistí nejpřísnější bezpečností opatření v souvislosti s nedělními volbami.

Prezidentští kandidáti zrušili další akce

Kvůli útoku, zrušili kandidáti na francouzského prezidenta své mítinky v závěru kampaně, naplánované na dnešek. Nejvíce sledovaní favorité, kteří se ve čtvrtek večer sešli v poslední televizní debatě, chtějí před nedělním prvním kolem voleb zaměřit svou pozornost na bezpečnost.

Spekuluje se také o dopadech, které bude mít útok na nedělní hlasování, zda ovlivní účast a zda pomůže kandidátům, kteří bezpečnost a boj proti terorismu a islamismu označují za svou prioritu.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který byl proveden ještě před atentátem a který zveřejnila televize BFM TV, by centristický kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron měl vyhrát první kolo s 24 procenty hlasů. Nacionalistka Marine Le Penová by měla 21,5 procenta, kandidát konzervativní pravice a bývalý premiér François Fillon 20 procent a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon 19,5 procenta.

„Není možné zanechat našim dětem bezbrannou zemi,“ prohlásila ve čtvrtek večer Le Penová, podle níž současná vláda neučinila dost pro to, aby své občany chránila. V prezidentské volbě tak mají voliči podle ní projevit požadavek, aby se pro tyto účely udělalo více. Také Fillon vyzdvihl potřebu posílit finančně a materiálně prostředky bezpečnostních složek a rovněž bojovat proti mezinárodnímu terorismu a islamismu. Při tom je podle něj žádoucí spolupracovat i například s Ruskem nebo Íránem.

Podle politického komentátora BFM TV a týdeníku L'Express Christophea Barbiera výroky těchto dvou kandidátů teď poutají největší pozornost, protože oba tito politici svádějí podle preferencí boj o druhé místo v prvním kole, a tudíž o postup do rozhodujícího kola druhého.

bitcoin školení listopad 24

Macron, který má postup prakticky jistý, spoluobčany varoval, že ohrožení terorismem je už stálou součástí, s níž je potřeba naučit se žít. Levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který v posledním týdnu Fillona prakticky dotáhl, a je tedy rovněž ve hře o druhé místo, vyzval spoluobčany, aby nepropadali panice. Zdůraznil také, že terorismus demokracii neporazí. Mélenchon patrně už ale nebude mít větší voličský potenciál, na rozdíl od Fillona, který bojuje o hlasy pravicových voličů s Le Penovou.

Čtěte dále:

Podpora Le Penové dosahuje nových rekordů, její soupeři ztrácejí

Zvolení Le Penové v zájmu Ruska? Ekonomicky to skřípe

Průzkum: Většina Evropanů chce silné lídry, kteří přinesou změnu


  • Našli jste v článku chybu?