Menu Zavřít

Pád zlatého hocha

2. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Globálního vůdce zítřka hledá Interpol

Stal se symbolem nastupujícího kapitalismu, nového Alžírska a byl na seznamu globálních vůdců zítřka Světového ekonomického fóra. Když před rokem pořádal v Cannes oslavu vzniku nové kabelové televize, jež se měla stát součástí jeho podnikatelského impéria s celkovým obratem výrazně nad úrovní miliardy eur, dorazili Sting, Bono, Pamela Andersonová i Gérard Depardieu. Největší hvězdou byl ovšem on sám – alžírský bankéř Rafik Khalifa, majitel skupiny El-Khalifa Group, banky Khalifa Bank a letecké společnosti Khalifa Airways.
Rafik Khalifa koupil kupříkladu německou stavební společnost Philipp Holzmann a sponzoroval francouzský fotbalový klub Olympique Marseille. Zajímal se také o tendry na prodej pohledávek České konsolidační agentury.

Obětí je kapitalismus.

Dnes se Alžírsko horko těžko vzpamatovává z Khalifova pádu. Khalifa Bank, jež měla být zárodkem alžírského soukromého bankovnictví, je v nucené správě. Celý tamní bankovní sektor je v krizi. Další Khalifovy podniky včetně aerolinií zbankrotovaly. Pád muže, který býval „nadějí pro mladé Alžířany“, v zemi rozšířil nedůvěru k soukromému vlastnictví. Jelikož Khalifova banka lákala nezvykle vysokými úroky řadové Alžířany i největší podniky, její pád byl ranou pro celé hospodářství.
Samotného šestatřicetiletého Khalifu dnes stíhá Interpol kvůli údajnému praní špinavých peněz. Alžířané si stěžují, že velkou část svého kapitálu Khalifa stačil vyvézt za hranice. Alžírský bankéř totiž podnikal především ve Francii, jeho posledním známým útočištěm se stal Londýn.
Khalifův pád citelně zasáhl velkou zábavu Alžířanů – fotbal. Když v 80. letech začal nástup Afriky na výsluní nejpopulárnějšího světového sportu, v čele tohoto tažení stál alžírský fotbal. Posléze však alžírské fotbalové kluby zabředávaly do těžké finanční krize. Až najednou přišel Rafik Khalifa, „zlatý hoch“, zachránce. Majitel podnikatelského impéria začal pumpovat do klubů peníze.
S tím je konec. Nyní jsou alžírské fotbalové kluby opět bez kyslíku, napsal francouzský sportovní list L´Equipe. A po Khalifově pádu už může pomoci pouze… Kdo jiný než stát? Fotbalové kluby tvoří největší část voličstva země a prezident Buteflika bude v příštím roce obhajovat svůj post.

MM25_AI

Peníze mocných generálů?

Příběh Khalify a jeho impéria má všechny možné atributy trháku – je o byznyse, podezření ze zločinu, o sportu, médiích i politice. Khalifa měl vlivné známé na nejvyšších alžírských místech. Pro jeho skupinu pracoval jako advokát bratr prezidenta Butefliky. Agentura AFP citovala podezření, že u zrodu Khalifova podnikání v roce 1992 byly peníze mocných generálů, kteří měli přístup k alžírskému ropnému bohatství.
S pochybnostmi o pevných základech Khalifova podnikatelského impéria přišly francouzské tajné služby ještě v době, kdy se v Alžírsku o „zlatém hochovi“ příliš nepochybovalo. Sám Khalifa však veškerou kritiku odmítá. Ve Francii se prý stal terčem kritiky kvůli závisti a rasismu. „Závistivci a rasisté neradi vidí, když je Alžířan úspěšný,“ prohlásil Khalifa podle časopisu L´Express. Někteří francouzští politici se údajně spojili s mocenským klanem v Alžírsku, aby vycházející hvězdě zablokovali cestu. Alžírský podnikatel přitom sám o sobě tvrdil, že žádné politické vazby neměl.
Raketový Khalifův nástup v 90. letech má vedle záhad i vcelku jasné body. Na počátku byl rodinný obchod s léky. Khalifa vycítil příležitost v postupné liberalizaci alžírské ekonomiky, jejíž tempo si však dokázal sám pro sebe urychlit. „Kdybych čekal na povolení alžírské vlády k prodeji léků, čekal bych dodnes,“ uvedl před časem.

Megalomanský zbohatlík.

Pozorovatelé upozorňují, že Khalifa byl takovým typickým zbohatlíkem – utrácení peněz mu nikdy nedělalo problémy. Ona slavnost v Cannes stála 35 milionů eur. Nedostatek citu při rozšiřování impéria však vedl Khalifu nezadržitelně k pádu. Velmi nepromyšlený byl podle analytiků třeba právě projekt kabelových televizí.
Černým dnem se pro alžírského velkopodnikatele stal letošní 27. únor. Tři manažeři Khalifa Bank byli zatčeni na alžírském letišti při pokusu vyvézt ilegálně ze země dva miliony eur. Přitom už loni v listopadu alžírská centrální banka zakázala převody financí z Khalifa Bank do zahraničí. Několik dní po incidentu na letišti přišla nucená správa.
Pád Khalifovy skupiny znamená ztrátu pracovních míst pro více než 20 tisíc lidí. O své peníze přijde na milion klientů Khalifa Bank, plnou kompenzaci dostanou jen nejchudší střadatelé.
Část Alžířanů zřejmě věří, že jejich hrdina se dříve či později vrátí. Přesto vše nasvědčuje tomu, že mezi veřejností převládnou jiné pocity: apatie a rezignace. V době, kdy se země vyrovnává s následky vleklého vnitřního konfliktu s islámskými radikály, to není dobrá zpráva.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?