Žalobou devatenácti bývalých i současných vedoucích pracovníků pokračuje skandál Olympusu, známého japonského výrobce fotoaparátů a endoskopů. Mezi žalovanými je mimo jiné bývalý předseda správní rady Cujoši Kikukawa, po němž chce firma 3,6 miliardy jenů (přes 940 milionů korun), a současný prezident podniku Šuiči Takajama. Podle Olympusu byli šéfové do podvodných aktivit zapojeni nebo o nich alespoň věděli.
Dosavadní vyšetřování potvrdilo, že firma zhruba dvě desetiletí maskovala ztráty z investic ve svých pochybných fúzích a akvizicích. Skandálem se zabývá japonská policie, prokurátoři a regulační úřady země, ale také vyšetřovatelé v USA a ve Velké Británii. Na účetní podvody v rozsahu 1,7 miliardy dolarů (přibližně 34 miliard korun) upozornil loni v létě bývalý generální ředitel firmy, britský manager Michael Woodford. Ten podle vlastních slov již vzdal boj o návrat do vedení Olympusu, nicméně společnost hodlá žalovat kvůli neplatné výpovědi.
Všichni současní členové správní rady, kterých se žaloba týká, by měli podle vyjádření Olympusu odejít z funkcí na příští valné hromadě akcionářů, která má být svolána v březnu nebo dubnu. Firma kromě černé listiny obsahující jména žalovaných zveřejnila i seznam 25 vedoucích pracovníků, již za skandál nenesou zodpovědnost. Mezi nimi je i Woodford.
Tržní hodnota společnosti od začátku skandálu loni v říjnu klesla o více než polovinu. Po zveřejnění zprávy týkající se podání žaloby však akcie podniku posílily o 20 procent. Řada analytiků přirovnává současnou správní radu Olympusu ke „skupině lidí odsouzených k smrti, kteří rezignovali na svůj osud“. Skandál navíc zvyšuje riziko převzetí Olympusu jinou společností. Objevily se spekulace, že o nějakou formu spolupráce má zájem jihokorejský Samsung, jeho vedení to však prozatím odmítá. Jiným zájemcem je investiční fond TPG Capital. Ten koncem minulého týdne oznámil, že je ochoten investovat do Olympusu miliardu dolarů společně se Sony, případně dalším zájemcem.