RYCHLÉ VYBITÍ STÁDA SE VYPLATÍMinistr zemědělství dojednává s Evropou na první pohled líbivé dohody o nemoci šílených krav, ale ohrožuje zájmy tuzemských potravinářů.
RYCHLÉ VYBITÍ STÁDA SE VYPLATÍ
Ministr zemědělství dojednává s Evropou na první pohled líbivé dohody o nemoci šílených krav, ale ohrožuje zájmy tuzemských potravinářů.
Riziko omezení přístupu na evropské potravinářské trhy hrozí v případě, že Česko bude zabíjet vrstevnice krav postižených nemocí BSE až po ukončení produkce mléka. Ústy svého mluvčího Martina Severy to minulý týden přiznalo ministerstvo zemědělství. „Po zveřejnění naší pozice (možnost likvidovat vrstevnice postižených kusů později) jsme získali informace z obchodních kruhů, na jejichž základě musíme při rozhodování brát v úvahu také možnost ohrožení zájmů zemědělců a potravinářů při vývozu jejich produkce a výrobků. Naše veterinární postupy by mohly být zpochybňovány v rámci konkurenčního boje výrobců potravin,“ uvedl Severa.
„Jiný postup, než stanoví veterinární legislativa, si naše republika z hlediska možné ztráty důvěryhodnosti nemůže dovolit,“ říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Citované názory nepřímo potvrzují, že ministr zemědělství Jaroslav Palas vyjednal v Bruselu výjimku proti zájmům potravinářů i samotných zemědělců. V úterý 25. května přitom ministr Palas oficiálně oznámil, že ČR se dohodla s EU o změkčených podmínkách při utrácení vrstevnic postižených kusů skotu. Den nato ale oznámila Evropská komise (EK), že šlo pouze o předběžnou dohodu. Podle regulí EU totiž musí úpravu podmínek likvidace zvířat navrhnout kolegium EK a členské státyji musí schválit. Palas v Bruselu hájil názor představitelů tuzemských zemědělců, podle nichž je zbytečné v souvislosti s BSE utrácet množství zvířat, březí krávy by měly ještě odrodit telata a jejich mléko by mohlo být po zbývající část jejich života zpeněženo. V souvislosti s nemocí šílených krav bylo dosud v Česku utraceno přes 1600 kusů skotu.
Sporná dohoda ministra Palase navíc zemědělcům ekonomický prospěch nepřinese. Veterinární správa přiznává, že okamžitá likvidace skotu ze stád postižených BSE přináší ze zákona okamžitou finanční kompenzaci, zatímco postupná likvidace dožívajících krav znamená výraznou časovou finanční prodlevu v situaci, kdy je třeba investovat do obnovení stád. A vzhledem k tomu, že BSE jsou postiženy zejména starší dojné krávy, není ani finanční přínos z prodeje mléka nijak významný.