Pozoruhodnou výzvu s názvem Několik slov obdrželi elektronickou poštou v minulých dnech čeští zbrojaři. Nebyla však adresována pouze jim. Skupina aktivistů se v ní obrací ke „všem státům, národům a lidem světa“ se svým poselstvím „mír světu“. Lze se pouze domnívat, že autoři apelu slyšeli o výzvě Několik vět, která je zřejmě inspirovala, na hodině dějepisu.
Nabízí se však další spekulace. A sice že nezažili ani reálný socialismus. Jinak by si pamatovali jedno z jeho ústředních hesel – Světu mír. Viselo na každé budově okresního výboru strany a našim zbrojařům se v té době dařilo co do objemu výroby a také exportu mnohem lépe, než je tomu dnes.
Co vlastně novodobí pacifisté prostřednictvím desetistránkové výzvy žádají? Všichni, kterých se týká vývoj, výroba, prezentace, prodej, zakoupení, vlastnictví či používání zbraní a zbraňových systémů, by se měli zasadit o úplné globální odzbrojení celého světa. A to v co nejkratším možném termínu.
Autoři si uvědomují, že nás na cestě k celosvětovému míru čeká doba přechodná, v jejímž průběhu se zbraně tu a tam v nejrůznějších koutech planety ještě objeví. I pro tento případ mají řešení. Veškerá produkce zbrojařských firem by měla být ze zákona povinně označena upozorňujícím štítkem s nápisem: „Zbraně ohrožují a ničí lidské zdraví i životy.“
Konkrétní podobu štítků je ovšem třeba doladit. (Aktivisté si uvědomují, že granát je co do rozměrů něco jiného než tank.) „U palných zbraní může být upozorňující nápis umístěn na jejich pažbách, u min v horních částech, u bojových vozidel na čelní a zadní straně vozidla ve velikosti SPZ, u vojenských letadel u vstupních dveří a v pilotní kabině,“ navrhují.
Čtěte také:
Střelba v Denveru zvedla prodeje zbraní. Američané 'chtějí šanci'
Regulace zbraní v USA? Změna se nečeká ani po střelbě v Denveru
Mezi voláním o pomoc Řekové nakupovali zbraně ve velkém
Díky nim by si „každý vývojář, výrobce, prodejce, majitel či uživatel zbraně měl konečně uvědomit, že existují i mírumilovné způsoby řešení problémů a vzájemné komunikace, nežli je používání zbraní“. Představa, jak západoevropský či americký zbrojařský koncern štítkuje své zbraně nálepkami „mír světu“, je zajímavá. Autorům (pokud nejde o recesisty) lze vytknout jediné: chtělo by to více maskáčových barev.