Obliba práce z domova podle Martina Vápeníka z investičního fondu UP21 v budoucnu poroste. "Společnosti si to nyní vyzkoušejí ve velkém a část z nich u tohoto modelu pravděpodobně zůstane, čímž vznikne řada nových příležitostí," řekl. Podle spoluzakladatele investičního fondu Air Ventures Václava Pavlečky se uplatní telekonferenční nástroje či nejrůznější kolaborační softwarová řešení.
Dařit by se i po konci opatření podle Pavlečky mělo on-line supermarketům a rozvozovým službám na jídlo. Objeví se podle něj také nové segmenty jako nanofiltrace, včetně nyní velmi skloňovaných roušek, uvedl.
Současný stav, nepotrvá-li příliš dlouho, nemusí být podle Pavlečky pro startupy dramatický. "Startupy jsou z podstaty agilní organizace, které umí využít i takových situací, jako je karanténa, ke svému prospěchu. Delší výpadek už může být vážný pro všechny firmy, startupy nevyjímaje. Pokud by znervózněli investoři a zhoršila by se dostupnost kapitálu, může být problém i dost všeobecný. Týkal by se tedy všech startupů, které budou hledat kapitál," vysvětlil.
Čeští a zahraniční investoři reagují za současného stavu podle Jany Mückové z investiční platformy Bondster rozdílně. "Český investor je všeobecně mnohem citlivější na výkyvy na finančních trzích. Po vyhlášení nouzového stavu a prvních opatření přišla první malá vlna výběrů z investorských účtů," řekla. Oproti tomu zahraniční investoři jsou imunnější proti těmto výkyvům. "Rozumí tomu, že jde o externí vlivy, ne fundamentální změny v ekonomice, které nejpravděpodobněji způsobí pouze krátkodobé výkyvy na trzích. Nezbavují se houfně svých investic a nevybírají peníze ve velkém," dodala.