Menu Zavřít

Pane Grossi, máte žlutou kartu

4. 2. 2005
Autor: Euro.cz

Manažeři premiéru Grossovi nevěří

Myslíte si, ze Stanislav Gross věrohodně dokladoval, jak získal prostředky na koupi bytu?

MM25_AI

  • 1) ano 1,9 %
  • 2) ne 90,5 %
  • 3) nevím, nemám názor 7,6 %

Nejprve půjčil Stanislavu Grossovi na koupi luxusního bytu na pražském Barrandově 1,2 milionu korun jeho strýc. I ukázalo se, že František Vik tuto částku našetřit během pracovní kariéry v žádném případě nemohl. Tak musel strýček s pravdou ven a přiznal se, že „obtěžoval“ příbuzné v cizině, aby se měla premiérova rodina kde usadit. Náhle si předseda ČSSD vzpomněl, že si část potřebných peněz na získání příbytku a jeho vybavení řádně vydělal v Poslanecké sněmovně. Pak se Gross urazil, pohrozil celostátnímu deníku žalobou a nastalo mlčení. Zeptali jsme se proto respondentů pravidelné ankety, zda na ně premiérovo vysvětlení zapůsobilo věrohodně. Více než 90 procent dotazovaných se domnívá, že Grossova odpověď věrohodná nebyla.
Tvůrce první odpovědi se zamýšlí nad tím, jakými penězi vlastně mohl předseda vlády disponovat: „To, co předvádí tento mladý muž je vrcholem pohrdání názorem veřejnosti. Pokud se dobře pamatuji, tak hlavně svoje vyjádření stále mění pod tlakem vyvrácení předchozí verze. Navíc vydělané peníze po zdanění nejsou ještě peníze disponibilní. I když věřím, že díky lobbingu ho kdekdo zve gratis kamkoliv, přece jenom jeho styl života s sebou nese nemalé provozní náklady - pokud není ale napojen například na ČEZ přímo, na RWE rovněž přímo, na závodní stravování ministerstva vnitra i s večeřemi a ve svátek, o Telecomu a Eurotelu ani nemluvě… Tak jak hlásí reklama na Toyotu - Nic není nemožné… alespoň v této zemi.“ Manažer, který je autorem následující odpovědi, se domnívá, že předseda ČSSD už ztrácí podporu i ve vlastních řadách: „Gross chtěl nejdříve problém 'vysedět'. To se očividně nepodařilo. Nyní se snaží mlžit, odvádět pozornost a podobně. Vyhrožuje žalobou. Proč? Není důvod žalovat. Je důvod vysvětlovat. Vrcholem nevkusu byl atak na redaktora Mladé fronty Dnes. Bylo vidět, že pan premiér byl očividně nesvůj, sklouzl někam, kam nemůže předseda vládní strany a hlavně ministerský předseda klesnout. Myslím, že už není pro Stanislava Grosse návratu, že se přehoupl a jde o trvalý sešup dolů. Zdá se, že nový Tony Blair se nekoná a že bublina splaskla. Už i někteří členové ČSSD si to uvědomují. Otázka, jestli je náhrada? Mluvím často i s voliči ČSSD a vím, že jsou z toho rozčarováni. V čele vlády a země nemůže být nedůvěryhodný, a navíc kontroverzní politik, a tím pan Gross v současné době je. Ještě jedna věc je na tom zarážející. Totiž, že pan Gross je právník a měl by mít určitou schopnost argumentovat. I z tohoto profesního hlediska selhal, těžce selhal. Je to neskutečné, nevím, co se v něm zlomilo nebo zda dosáhl svého zenitu. Tak amatérská argumentace se nevidí ani u podprůměrného koncipienta, ba ani u studenta. Grosse neomlouvá ani to, že takové problémy mají i ostatní politici (pokud se nemýlím jde o Kalouska a Tlustého). Ti to však nějak ustáli. Pane Grossi, máte žlutou kartu, a pokud vše nevysvětlíte, blíží se červená.“
Bylo tak jednoduché vyhnout se takovýmto dohadům o majetku. Vše na světě už bylo vymyšleno, měli jsme postupovat obdobně jako jiné demokratické systémy: „Kdybychom byli na začátku devadesátých let uzákonili majetková přiznání, nemuseli by dnes naši 'investigativní' novináři takto trapně (a přísně selektivně) pátrat po zdrojích majetku politiků a ve státní pokladně mohlo být každoročně o pár miliard více z daní. Vysvětlil někdo někdy přijatelným způsobem, proč se osvědčený protikorupční postup řady demokratických zemí, tedy majetková přiznání, nemůže uplatnit u nás? “ Poslední reakce účastníka Manažerského barometru upozorňuje na známé kauzy týkající se členů vládnoucí strany a jejich nečekaných nálezů peněz:
„Chtěl bych mít také takového strýčka, který si půjčí od příbuzných v cizině jen proto, aby mne mohl založit. Není nad důvěru mezi příbuznými. Vše bez dokladů a cash. A bez daní. Z trezoru Jana Kavana také kdysi vyskočil větší objem v hotovosti, že? Od sponzora. Bez dokladů a cash. Možná to byly také peníze od příbuzných a Kavan jen neměl strýčka, který by to vzal na sebe A na jeho bývalého státního tajemníka Srbu vyskočilo mnoho milionů z krabici od bot… po tatínkovi .. bez dokladů a cash. Příbuzní strýčka Standy Grosse ty peníze možná také našli ve skříni. Možná také po tatínkovi. Možná že to jsou peníze od pana Svobody a paní Snopkové z Liberty. A nebo dar na odchodnou od paní Součkové, respektive jejího advokáta. Nebo drobeček z odstupného za dálnici D48. Ale každopádně je to bez dokladů a cash. A bez daní. Možná mají všichni společné příbuzné… alespoň nějakého toho praprapradědečka. To by vysvětlovalo i tu hromadu strýčků. Možná má většina lidé v politice nějakého společného předka, jehož geny dodnes formují jejich morální profily. Musela to být pěkná bezcharakterní svině… ten společný předek.“

Odpovídalo 105 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?