Menu Zavřít

Panika mezi odpůrci očkování. Koronavirus prý zvýší dohled státu

2. 3. 2020
Autor: JALAA MAREY / AFP / Profimedia

Mezi odpírači očkování se šíří konspirační teorie o tom, že koronavirus má státům umožnit změnit zákony a zavést povinné očkování. Na sociálních sítích se také šíří „zaručené“ recepty, jak virus porazit. Například koňskými dávkami vitamínů. Panika Čechů způsobila i to, že na internetu vykoupili lůžkoviny s nanomembránou určené alergikům na roztoče. Chtějí si z nich šít roušky.

Počet zemí, kde se již vyskytli pacienti s diagnostikovaným novým typem koronaviru, včetně několika případů i v České republice, stále roste. S tím se také šíří panika na sociálních sítích a podpora různých konspiračních teorií.

Jednu z nich šíří odpůrci očkování. Koronavirus SARS-CoV-2 prý tak vlády po světě podporují, aby mohly nařídit povinné očkování proti tomuto novému druhu vysoce infekčního viru. Tím se má také zvýšit dohled státních orgánů nad obyvatelstvem.

Pro většinu lidí by zpráva o vyvinutí nové vakcíny proti koronaviru byla úlevou, pro odpůrce očkování a konspirátory by to ale znamenalo důkaz toho, že se jedná o promyšlenou strategii, jak dostat globálně lidi pod vyšší stupeň „orwellovské“ kontroly ze strany státu, napsal web Motherboard.

Jedním z argumentů, který má tuto teorii podporovat, je i chování čínských úřadů, jež se snažily umlčet kritiky komunistického režimu při reakci na rozšíření ohniska z Wuchanu.

Prostřednictvím sociálních sítí se například šíří nepravdivá spekulace, že miliardář Bill Gates vlastní patent na vakcínu proti koronaviru. Britský soukromý Pirbright Insititut, který finančně podporuje i nadace Billa a Melindy Gatesových, musel vyvracet nepravdivou informaci s tím, že se jedná o výzkum viru, jenž způsobuje infekční bronchitidu.

Výzkum se ale zaměřuje na typ koronaviru způsobující onemocnění u drůbeže, případně u prasat. Případná očkovací látka by se nemohla použít u lidí, ale pouze u zvířat.


Vlády musí jednat rychle, jinak může růst globální ekonomiky poklesnout až o polovinu, vyzývá OECD

Kontejnery v hamburském přístavu

Ve virtuálním prostředí se daří také různým internetovým šarlatánům, kteří se vydávají za zdravotní a wellness odborníky. Někteří z nich doporučují vysoké dávky konzumace vitamínů, které mají porazit nebezpečné viry. Například stopadesátinásobnou doporučenou denní dávku vitamínu D3.

Lidé, kteří se považují na sociálních sítích za influencery, tak kromě vitamínu D doporučují i koňské dávky vitamínu A nebo C. Případně další látky, které například obsahuje česnek nebo kokosový olej. Obrovské dávky vitamínů mají podle nich aktivovat imunní systém člověka, který si pak s viry poradí. Odborníci ale varují, že tak vysoké dávky některých vitamínů jsou pro lidské tělo vyloženě toxické.

Panika v Česku: vykoupené lůžkoviny pro alergiky

Po nědělním oznámení vlády, že se v České republice objevily tři případy infikovaných novým typem koronaviru, Češi vykoupili prostřednictvím internetových obchodů lůžkoviny určené pro alergiky, jež obsahují membránu z nanovláken.

Chtějí si z nich šít, podobně jako je tomu v Asii, roušky, jež jsou v obchodech a lékárnách také vyprodány, informoval tajemník pro komunikaci s médii Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Pavel Malúš.

„Protiroztočové nanotextilie nejsou pro výrobu roušek vhodné. Nicméně z internetových adres v objednávkách bylo zřejmé, že tazatelé i přes naše výhrady nakonec kupovali prostěradla a další lůžkoviny určené pro lidi s alergií na prachové roztoče,“ uvedl předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. Dodávky těchto výrobků určených pro alergiky budou obnoveny nejdříve za dva týdny.

Zdroje: szu.cz, pirbright.ac.uk, vice.com, businessinsider.com

Čtěte také:

Vláda kvůli koronaviru pozastavila lety z Jižní Koreje. Opatření se dotkne i některých destinací v Itálii

Koronavirus dorazil do Česka. Nakaženi jsou celkem tři lidé, jejich stav je nicméně podle lékařů dobrý

Turistů mířících do Francie je o třetinu méně. Může za to wuchanský koronavirus

Projekt Si Ťin-pchinga v ohrožení. Koronavirus brzdí program nové Hedvábné stezky

Panika na trzích v USA. Tamní akcie zažily největší týdenní propad od recese v roce 2008

MMF kvůli koronaviru zhoršil výhled globální ekonomiky. Růst má o 3,2 procenta

bitcoin_skoleni

 

  • Našli jste v článku chybu?