Velká spotřeba, malá recyklace
Poslanecká sněmovna ročně „spolkne“ více než čtyři miliony archů kancelářských papírů, jen o málo méně spotřebují ministerstva vnitra (čtyři miliony), financí (3,6 milionu) a dopravy (3,3 milionu). Největšími spotřebiteli kancelářských papírů jsou ovšem ministerstva zemědělství (5,5 milionu) a překvapivě ministerstvo životního prostředí (5,6 milionu). To jediné však ze všech osmnácti sledovaných ústředních institucí začalo důsledně ve všech kopírkách i tiskárnách na ministerstvu užívat recyklované papíry. Za rok tak ušetří 650 000 korun a podstatně sníží důsledky „úřadování“ pro životní prostředí.
Utajené papíry.
Údaje o spotřebě papíru shromažďuje nevládní organizace Arnika, aby mohla posoudit účinnost své kampaně Šetrné papírování. Ta směřuje ke všem úřadům včetně městských a obecních. Milan Návoj z Arniky však považuje za klíčové především prolomení nedůvěry k užití recyklovaných papírů v ústředních institucích.
Kancelář prezidenta republiky a ministerstvo průmyslu a obchodu nevládnímu sdružení na otázky o spotřebě papíru vůbec neodpověděly. Ministerstvo pro místní rozvoj zareagovalo až dodatečně a začalo se zpožděním soustřeďovat údaje. Úředníci ministerstva práce a sociálních věcí žijí v představě, že jsou nad oběma zákony o poskytování informací - nad obecným i speciálním, který umožňuje veřejný přístup k údajům citlivým k životnímu prostředí - a odpověď odmítli. Jak zareagují na odvolání Arniky, bude třeba vyčkat, neboť lhůta dosud nevypršela.
I shromážděné neúplné údaje jsou však cenné - podávají důkaz, že péče o vytřídění sběrového papíru je na ústředních úřadech většinou malá a nedůvěra k užití recyklovaného papíru velká. Sama čísla o velikosti spotřeby papíru tolik nevypovídají, když je nelze vztáhnout ani k počtu agend, ani úředníků. Zejména, když některé úřady zahrnují spotřebu přidružených orgánů, jiné ne. Také záleží na odpovědnosti přístupu: jestliže ministerstvo životního prostředí (MŽP) sebemrskačsky uvádí do statistiky každý spotřebovaný arch, na některých jiných úřadech tomu tak být nemusí.
Kulhavý sběr.
Kampaň Šetrné papírování na úředníky státních orgánů zatím příliš nezabírá. Čtyři ministerstva - zemědělství, obrany, spravedlnosti a školství - do přehledu uvedla, že papír od ostatního odpadu netřídí. Ministerstvo obrany dokonce sdělilo: „Není třeba třídit, (papír) je zcela recyklovatelný.“ Úředník, který za ministerstvo odpovídal, netušil, co se děje se skartovanými dokumenty ani s novinami, kterých zaměstnanci denně odloží na kilogramy. „Skart je průběžně odsouván na určené pracoviště, kde je likvidován,“ dočteme se v dokumentu ministerstva obrany.
Je pravda, že i z netřídících ministerstev občas vyrazí minikára s přebytečnými novinami a časopisy. Nicméně jim - i mnohým dalším úřadům, které to na sebe v dotazníku neprozradily - schází systém, jak vracet použitý papír zpět do výroby. Přitom mnohdy stačí jen přistavit kontejnery. Pracovníci ministerstva zemědělství ročně seberou v kontejnerech 270 metrů krychlových různého papírového odpadu a 3,5 tuny skartovaných dokumentů, a vše předají sběračským firmám. Malé ministerstvo informatiky znovu využije 1,6 tuny papíru, úřad vlády 25 tun. Třídí i Poslanecká sněmovna - sběrový papír průběžně odváží recyklační firma a ve sběrných surovinách skončí také jedenáct tun skartovaných dokumentů. Naopak ministerstvo zahraničí krmí 20 tunami skartované drtě spalovnu.
Naděje klíčí v Senátu.
S užitím recyklovaných papírů je to na ústředních úřadech ještě horší než se sběrem. V Senátu se používají pouze na tiskopisy, úřad vlády má alespoň třetinu a ministerstvo spravedlnosti dvě třetiny recyklovaných obálek, kancelářský papír je však z čerstvých stromů. K lesům přátelský trend lze vysledovat nikoli na ministerstvu zemědělství, ale na ministerstvu zdravotnictví, které má recyklované všechny obálky a třetinu kancelářských archů. O kompletní využití recyklovaných papírů, jak je již běžné ministerstvu životního prostředí, se žádný jiný státní úřad ani nepokusil.
Pouze Senát vyslal na MŽP pracovníky na průzkum. Kancléř Pavel Pelant má pro zavádění recyklovaných papírů přímou politickou podporu senátorů Rumla a Zlatušky. Rozhodl se pro pětiměsíční test.
Zúročená rizika.
Cestu Senátu a případným dalším zájemcům už prošlapalo MŽP. Po tříměsíčním provozu tvrdí ředitel odboru jeho vnějších vztahů Jakub Kašpar: „Žádné obavy se nenaplnily. Jedinou vadou na celém projektu je, že neužíváme domácí papír, vyrobený z odpadů, které jsme si sami nasbírali, ale dovážíme recyklovaný papír z Německa.“ Projekt byl vnímán jako velké riziko, a tak nešlo experimentovat s domácím papírem. Ale to nemá být konečným řešením. Ministerstvo svolalo historicky první schůzku českých dovozců kopírovací techniky se zástupci českých papíren. Na první domácí recyklovaný papír, který získá atestaci výrobců, by se již nemělo dlouho čekat.