Menu Zavřít

PAPÍROVÉ MAPY DIGITÁLNÍHO PROSTORU

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Internet

Každý, kdo surfuje po internetu, někdy propadl závrati či beznaději z toho množství informací a možností, které mu celosvětová síť nabízí. Ten, kdo chce internet efektivně využívat nejen pro e-mailovou komunikaci, ale i pro rychlé a le vné získávání informací, musí se to nejdříve naučit stejně jako jakoukoliv jinou práci. Jinak mu hrozí nebezpečí, že nenajde zprávy, které hledá (možná ani nebude vědět, co všechno může hledat) a utopí spoustu času v brouzdání od jedné zbytečno sti ke druhé. Knihy nabízející přehledy adres užitečných webových míst a jejich stručný popis tak mohou uživatelům internetu usnadnit jeho využívání. Je nepochybné, že kvůli relativně dlouhé době přípravy na vydání knihy a šílené rychlosti rozvoje internetu budou některé odkazy zastaralé. Tato daň ale není nijak dras- tická, neboť provozovatelé kvalitních webových stránek své adresy zbytečně nemění. Ze čtyř knih, na které upozorňujeme, je jedna čistým internetovým adresářem (Internet Directory for Dummies), dvě adresář doplňují o vysvětlení, co je internet a jak jej využívat (Internet do kapsy a Internet Guide) a čtvrtá vypráví historii internetu (A Bůh stvořil Internet).

A Bůh stvořil Internet.

Kniha je esejem o genezi, současnosti a budoucnosti internetu. Její autor Christian Huitema vytvářel internet od samého počátku. Podílel se na vývoji počítačové sítě ve Francii a byl prvním cizincem, který byl přija t do Internet Activities Board (IAB je americká organizace vykonávající dohled nad vývojem technologií internetu). V roce 1993 byl zvolen předsedou IAB. Je tedy pochopitelné, že jako jeden z otců internetu chce nabídnout vize a sny o jeho rozvoji, v protikladu k předpovědím moderních Kassander o jeho škodlivosti. Jeden z nejzajímavějších aspektů internetu vidí v jeho společenských důsledcích. „Jedním z nejčastějších argumentů odpůrců internetu je, že jeh o příchod přinese nový zdroj velkých sociálních nerovností, že se prohloubí propast mezi těmi, kteří budou mít přístup ke komunikaci a informacím, jakýmisi info-boháči, a těmi, jimž bude tento přístup odepřen, info-chudáky. Ve skutečnosti všech no hovoří pro opačný předpoklad: internet bude mocně působit směrem ke zrovnoprávnění. Rozdíl mezi info-boháči a info-chudáky už přece v naší společnosti existuje. Přístup k informacím je ulehčen těm nejmocnějším, členům vlád, vedení velký ch firem. Internauti budou moci díky síti získávat informace, které jsou dosud mimo dosah prostého občana… Televizi dnes mají i ty nejchudší domácnosti, zanedlouho budou mít jistě i počítač, tvrdí Huitema. (str. 155)

Internet Directory for Dummies.

Tento anglický adresář tisícovky rozličných internetových míst je pro běžného uživatele nejužitečnější z recenzovaných knih. Vyniká přehledností, příjemnou grafickou úpravou a podrobným popisem jednotlivých zmíněných webových stránek. Na první pohled (díky používání několika ikon) vidíte, zda náhodou nepůjde o placenou stránku, zda nejde o elektronický obchod či jestli stránka obsahuje videoklipy. Adresář je tematicky členěn do osmi částí (Zpravodajství, Zábava, Vzdělávání a inf ormační zdroje, Sport a hobby, Služby, Interaktivní zábava, Internetové a počítačové nástroje, Stránky osobní a různých spolků), z nichž každá obsahuje další podkapitoly. Plusem knihy je i podrobný rejstřík a hlavně CD, z&nb sp;kterého se na vybraná místa podíváte ještě snadněji a z kterého si můžete stáhnout řadu užitečných programů. Podívejte se na webu třeba na tato místa: www.cnnfn.com (CNN finance), www.bloomberg.com/bbn (Bloomberg zpravodajství), www.cfonews. com (informace o veřejně obchodovatelných společnostech), www.iht.com (International Herald Tribune), www.nytimes.com (The New York Times).

Internet Guide a Internet do kapsy.

Druhá anglicky psaná kniha, stejně jako český překlad tři roky starého titulu, nejprve čtenáře seznamují s internetem a vysvětlují, jak jej využívat. Internet Guide je mnohem lépe řešen graficky a má navíc kapitolu, která je návodem pro vy tvoření vlastní webové stránky. Adresář obsahují obě publikace, ale česká je chudší o CD, které obsahuje kompletní seznam adres ve stejném členění, jako je v knize (při prohlížení na počítači napojeném na internet umožňuje prohlédnout si i ;jednotlivé stránky). Český překlad Internetu do kapsy sice nabízí dostatečně široké uvedení do dané problematiky, ale vzhledem k tomu že převládajícím jazykem internetu je angličtina (v angličtině je i naprostá většina webových stránek, na něž kniha odkazuje) je sporné, zda má překlad do češtiny velký smysl. Internet Guide je sice zaměřena na učitele jazyků, ale nabízí mnoho míst zajímavých i pro studenty, soukromé podnikatele či manažery. Zkuste třeba tato: c.gp.cs.cmu.edu:5103/prog/webster (hypertextový websterův výkladový slovník angličtiny), www.euro.net/innovation/Finance_Base/Fin_encyc.html (encyklopedie světa financí) , www.hut.fi/~rvilmi/Business Help (stránka nabízející řadu zajímavých odkazů do světa byznysu).

WT100

Gach, G.: Internet do kapsy. Pragma, Praha 1999, 448 stran. Sperling, D.: Internet Guide. Prentice Hall Regents, USA, New Jersey 1998, 184 stran.

Hill, B.: Internet Directory for Dummies. IDG Books Worldwide, USA, Foster City, 410 stran. Huitema, Ch.: A Bůh stvořil Internet. Mladá fronta, Praha 1996, 176 stran.

  • Našli jste v článku chybu?