Menu Zavřít

PARAMETRY NOUZE

12. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Obchodní bilanci letos vylepšuje hospodářská recese

Zahraniční obchod v letošním roce skýtá obraz protikladů. Leden a únor totální propad. Březen - růst dovozů výrazně předstihující vývoz. Duben - růst vývozu a pokles dovozu. Květen - vývozní skok při mírném růstu dovozu. Červen - dovozní skok při pomalejším růstu vývozu. Celkový pololetní výsledek je ovšem střídmost sama: export i import na hranici stagnace a obchodní schodek o čtvrtinu nižší než ve stejném období lo ni. Typický obrázek ekonomiky v nouzi. S pokračováním tohoto vývoje i ve druhém pololetí počítá většina prognóz. Mírný předstih tempa růstu vývozu před dovozem při nízké dynamice obou veličin by měly zajistit tři faktory: slabší koruna, konjunktura v Německu podporující vývoz a ;chabá domácí poptávka stlačující dovoz. Na konci roku by měl být schodek obchodní bilance zhruba na úrovni šedesáti až sedmdesáti miliard korun, tedy o něco menší než loni, kdy dosáhl osmdesáti miliard.

Z těchto faktorů zatím plně působí ten první. Koruna je opravdu slabší a z květnové a červnové hodnoty vývozů by se dalo soudit, že depreciační efekt zapůsobil. Oživení v Německu sice ještě nezačalo, ale přesto si vývoz do tohoto klíčového teritoria (už 43 procent celkového exportu) drží dobrou dynamiku. Pololetní zvýšení exportu do Německa o téměř čtrnáct procent a impozantní přebytek přes sedmad vacet miliard korun je asi nejlepší současná zpráva ze zahraničního obchodu. Je dokonce tak dobrá, že při známých potížích domácí výrobní základny nikdo nedokáže pořádně vysvětlit, odkud se tyto výsledky berou. Úspěšný odbyt škodovek je kus pravdy, ale j enom kus. Mimoto i v obchodní výměně s Německem je to v poslední době jako na houpačce. V květnu se vývoz katapultoval až ke třiceti procentům při ani ne čtyřprocentním dovozu, v červnu dynamika vývozu o téměř polovinu klesl a, ale dovoz překročil šestnáct procent.

Domácí poptávka je pak veličina nejvíc proměnná. Celková stagnace dovozů za první pololetí byla důsledkem doznívání nízkých komoditních cen z minulého roku, takže nejvíce, téměř o pětinu, oproti loňsku klesl import minerálních paliv. Snížily se i dovozy zemědělského a potravinářského zboží a chemikálií, ale dodávky průmyslového spotřebního zboží do České republiky stouply bezmála o desetinu. To ovšem při nevelké - taktéž zhruba desetinové - váze tohoto zboží na dovozu do České republiky není ještě nic alarmujícího. Mimoto růst mezd a soukromé poptávky zatím zůstává za očekáváním.

FIN25

Pokud to ale s postupným oživováním ekonomiky myslíme vážně, už koncem roku by měly začít sílit výrobní, technologické dovozy. Jednak proto, že relativně malá a otevřená ekonomika českého typu je značně dovozně náročná. To se v minulosti zřetelně projevovalo například na zmíněném obchodu s Německem, kde poměrně vysoká dynamika exportů byla vždy doprovázena silnými importy, z čehož plyne, že naše nynější vysoce kladné saldo je nad poměry a v dalším průběhu roku by se mělo t enčit. Postupem času by se měl mimoto tlakem na dovozy pro průmyslovou výrobu projevit nynější zájem o investování v České republice.

Až se zahraniční obchod začne odehrávat v ekonomicky růstovém prostředí - viz léta 1995 až 1997 - bude tedy znovu otevřen problém zvaný vnější nerovnováha. Ten je od loňského roku uspán hospodářskou recesí, nicméně žije a po návratu do normáln ích kolejí, doufejme že už koncem letošního roku, začne být v české ekonomické realitě opět intenzivně přítomen. Při standardní meziroční dynamice dovozů nad deset procent, s níž v růstovém období nelze mnoho dělat, pak stojí otázka, jak s e zachová průmysl. Jeho podíl na tvorbě hrubého domácího produktu je dnes zhruba třetinový a do budoucna by se měl snižovat ve prospěch služeb. To je ovšem záležitost dlouhodobá a hlavně neřešitelná postupným vyhníváním, jak se děje dosud. Vláda je zprava intenzivně kritizována za přemíru hospodářského intervencionismu vůči krachujícím firmám, ale co jiného jí zbývá? Podíl výrobků s vyšší mírou přidané hodnoty - strojů, dopravních prostředků a spotřebního zboží - na českém vývozu se blíží třem pětinám, což je úspěch, ale současně i bič. Nutná restrukturalizace průmyslu je doprovázena nutností udržet exportní dynamiku alespoň na úrovni posledních dvou let, protože při výrazné schodkovosti našich veřejných financí by mělo rozkolísání vnější rovnováhy těžké důsledky.

  • Našli jste v článku chybu?