Stomilionová pohledávka General Factoring může mít mnohamiliardovou hodnotu
Prezident belgické KBC André Bergen, který v minulých dnech jednal v Praze, řekl v rozhovoru pro MF DNES, že vztahy investora i ČSOB se státem jsou excelentní a jestli se občas mluví o arbitráži, tak ta je jen přátelským heslem.
Není vyloučeno, že může dojít i k vícero „přátelským“ gestům a excelentní vztahy přerostou ve vztahy eruptivní.
Probíhající jednání o tom, zda se ČSOB připojí k dohodě státu s Nomurou, jsou podle dostupných informací tvrdá a rozhodně ne kamarádská. A nejde zdaleka jen o pohledávky s právní vadou, jejichž proplacení banka neústupně požaduje.
Kromě sporů vedených stranami ovládanými ministerstvem financí, ČSOB nebo Nomurou dnes existuje ještě jedna arbitráž, která není pod kontrolou a ohrožuje ČSOB. Jde o spor vyvolaný IP bankou okamžitě po ukončení nucené správy. Hned 19. června 2002 podalo tehdejší představenstvo IP banky arbitrážní žalobu podle pravidel ICC v Paříži na ČSOB. Dožaduje se v ní vrácení majetku, který nucený správce převedl z IPB na ČSOB, nebo náhrady škody ve výši čtyřiceti miliard korun. Zároveň byla obdobná žaloba podána u Městského soudu v Praze. Protože však podle arbitrážních pravidel nemůže být ve stejné věci souběžně veden soudní spor, byla tato žaloba stažena. Jak ale tvrdí právníci, na soud je možné znovu se obrátit, pokud by žalující strana neuspěla u arbitrů.
Pařížská arbitráž však stále pokračuje, nicméně už není pod kontrolou IP banky.
Záhadný vlastník.
Konkurzní správkyně IP banky Lenka Dušková totiž v březnu roku 2005 spornou pohledávku prodala v dražbě. Té se podle zákona nesměly účastnit ani ČSOB, ani Nomura a účast státního subjektu nedovolila vláda poté, kdy se záměr tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky prozradil a objevil v médiích. Čtyřicetimiliardovou pohledávku koupila za 104 milionů neznámá slovenská společnost General Factoring. Zainteresované strany od té doby spekulují, kdo je skutečným beneficientem této pohledávky, kterou zcela zjevně zhodnotila Nomura svou vyhranou londýnskou arbitráží.
Nomura však vydala prohlášení, že takovým beneficientem nebyla, není a ani nebude, a ani neměla, nemá a nebude mít nad zmíněnou pohledávkou kontrolu. Stejně se však tváří i ČSOB. Zde ale určité pochybnosti vyvolává dopis objevený v archivech ministerstva financí. Bohuslav Sobotka v něm píše členu představenstva ČSOB Petru Knappovi, aby s ohledem na možné plnění státu v pařížské arbitráži zajistil „veškerými prostředky“ kontrolu nad pohledávkou, kterou prodává konkurzní správkyně IP banky.
Pokud by Petr Knapp splnil přání ministra Sobotky, dalo by se současné vyjednávání ČSOB nahlížet nepříliš vlídně. Týdeník EURO totiž má informace, že banka požaduje závazné ujištění České národní banky, že v případě prohrané arbitráže se na tento případ bude vztahovat Smlouva a slib odškodnění uzavřený mezi ČSOB a ČNB po pádu IPB. Tato smlouva garantuje ČSOB, že stát vyrovná případné ztráty z podrozvahových závazků bývalé IPB a navíc zaplatí náklady na soudní spory. ČNB k této smlouvě uzavřela ještě dohodu s ministerstvem financí, která garantuje, že náklady bude kompenzovat státní rozpočet.
Pokud by tedy byla pařížská pohledávka pod kontrolou ČSOB a ta by pak z vyhrané arbitráže profitovala, mohla by v případě jasného závazku ČNB ještě k tomu požadovat odškodnění za prohranou arbitráž.
Zlatý klíček.
ČNB však dosud s velkou rozhodností odmítala podobné požadavky ČSOB, objevující se v průběhu četných jiných transakcí, jako nároky nad rámec platných transakčních dokumentů. ČNB totiž posuzuje každý nárok ČSOB vyplývající ze Smlouvy a slibu odškodnění zvlášť a zdaleka ne všemu vyhověla. Pokud pařížskou pohledávku drží někdo třetí, stal se uzavřením smíru státu s Nomurou patrně nesmírně bohatým člověkem. Velmi podstatné je totiž i v tomto případě, že dohoda státu s Nomurou počítá s dokončením kvantové fáze arbitráže, kde bude vyčíslena škoda způsobená japonskému investorovi a tím i hodnota majetku IPB. To zásadním způsobem ovlivní i rozhodování pařížských arbitrů, kteří tak mohou při posuzování škody vzniklé IP bance vycházet právě z tohoto ocenění a přiznat akcionářům IP banky mnohamiliardovou satisfakci. Za sto milionů koupená pohledávka má proto v současnosti mnohonásobně vyšší hodnotu. Ten, kdo nyní stojí za neznámou slovenskou společností General Factoring, drží v ruce klíč ke zlatému pokladu.
ImAGe Alpha Holdingové miliardy ČSOB nemá spory jen se státem či Nomurou, ale i s jinými subjekty, a opět jde o miliardy. Je například veden spor o IPB Group Holding (H-IPB). To byla společnost, která měla zastřešovat celou skupinu IPB.
Přetržený obchod.
Postup při vytvoření holdingové struktury byl následující. Právní kancelář Burnus Schwarz založila IPB Group Holding. Vedle stojící společnost ImAGe Alpha nejprve s pomocí úvěrů od IPB nakoupila opce na akcie Pojišťovny IPB a Českomoravského penzijního fondu a majetkový podíl ve společnosti Domeana. Potom tyto opce spolu s úvěrem jako část podniku prodala holdingu, na základě již zmíněné smlouvy o holdingovém uspořádání. Následně měl holding navyšovat své základní jmění, a to tak, aby se mohli účastnit dosavadní akcionáři IPB s tím, že je možný nepeněžitý vklad formou akcií IPB. Akcionáři IPB by se pak mohli svobodně rozhodnout, zda zůstanou akcionáři pouze banky nebo se stanou spoluvlastníky celého holdingu. Tomu však už zabránila krize banky a uvalení nucené správy v červnu 2000.
Následně se závazky H-IPB ocitly v ČKA, ale majetek, který měl tyto závazky krýt, byl mnohem nižší. ČKA proto žalovala společnost ImAGe Alpha, která ručila za závazky holdingu o dlužnou částku jedenáct miliard a následně naopak ImAGe Alpha zažalovala ČSOB o osmnáct miliard korun a podala trestní oznámení na likvidátora H-IPB Otto Bureše a další osoby, protože podle jejího názoru ČSOB zcizila majetek z holdingu, který měl krýt závazky, do nichž holding vstoupil a škodu má nyní neoprávněně zaplatit ručitel.
Nežádoucí konkurz.
ImAGe Alpha také podala žádost o prohlášení konkurzu na H-IPB, který je v likvidaci, a jehož jediným vlastníkem je ČSOB. Chtěla se tak dostat k údajům, jak ČSOB naložila s opcemi, jež ve firmě byly. Konkurz byl prohlášen a konkurzní správkyně vydala i první zprávu o zjišťování majetku. A nebylo to pro ČSOB zrovna nic příjemného. Správkyně JUDr. Hana Záveská ve své zprávě kromě jiného píše: „Z internetových stránek jsem zjistila, že poté, co ČSOB převzala IPBGH, vyslovila protistrana nejprve souhlas s převodem opčních práv z IPBGH na ČSOB a po úhradě kupní ceny skutečně na ČSOB, a. s., převedla 65 procent akcií IPB Pojišťovny, vzápětí ale od opční smlouvy odstoupila a domáhala se vrácení akcií. Obdobně i v případě opce na 35 procent akcií IPB Pojišťovny nepřevedla druhá protistrana tyto akcie. Soudní spory o akcie IPB Pojišťovny skončily až v únoru 2002 komplexním narovnáním, díky němuž jedna protistrana přestala zpochybňovat vlastnictví ČSOB k 65 procentům akcií IPB Pojišťovny a druhá protistrana prodala svých 35 procent akcií IPB Pojišťovny přímo ČSOB za cenu určenou znaleckým posudkem – IPBGH dle tvrzení ČSOB, a. s., prostředky na koupi neměl. Znamená to tedy, že ČSOB, a. s., skutečně na sebe převedla a následně využila opční právo na 65 procent akcií IPB Pojišťovny, a. s., za částku 500 milionů Kč. Na dotaz, za jakou částku bylo na ČSOB, a. s., převedeno opční právo, likvidátor uvedl, že asi za 50 milionů, že neví. Vzhledem k tomu, že ČSOB, a. s., obdržela od ČKA uhrazenou plnou cenu špatných úvěrů za asi 11 mld. Kč, musela logicky za převod opčního práva uhradit úplatu, a to v řádech, dle mého odhadu, stovek milionů Kč (i kdyby cena IPB Pojišťovny byla pouhé 2,7 mld. Kč, pak 65 procent z majetku činí 1,755 mld., což bylo získáno za pouhých 500 milionů Kč). Výše úplaty za převod opčních práv, to jest rozdíl mezi cenou dle opčního práva a cenou tržní, pak měl být převeden na úhradu dluhů do ČKA. Likvidátor nebyl schopen sdělit, zda byla cena převodu opčního práva stanovena znaleckým posudkem.“ Na počátku prosince se ČSOB podařilo v odvolání k Vrchnímu soudu v Praze konkurz zrušit a šťourání správkyně zastavit. Image Alpha hodlá proti pravomocnému rozhodnutí podat dovolání. Pro svou při s ČSOB však již nějakou munici získala.