Menu Zavřít

Parlament chce širší veřejnou dostupnost dokumentů EU

18. 12. 2009
Autor: profit

EU by po vstupu Lisabonské smlouvy měla rozšířit přístup veřejnosti k legislativním textům všech evropských institucí a agentur. Shodli se na tom včera (17. prosince) poslanci Evropského parlamentu.

Autor: Profit

Právo na přístup k dokumentům Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU je jedním ze základních práv občanů EU a také ústředním tématem debaty o transparentnosti a otevřenosti unijních institucí. Europoslanci v současnosti spolu s Radou (v rámci procedury spolurozhodování) pracují na změně legislativy upravující tuto problematiku.

Parlament na svém včerejším plenárním zasedání ve Štrasburku vydal rezoluci, která říká, že „přes jasně formulovaný požadavek“ z letošního léta „Komise dosud nepředložila pozměněnou verzi svého legislativního návrhu“. Stínová zpravodajka k tomuto tématu v Evropském parlamentu a zároveň spoluautorka zmíněné rezoluce Heidi Hautala (Zelení/ESA) řekla, že Parlament Komisi vyslal silné stanovisko, že ve věci přístupu veřejnosti k dokumentům EU nebude tolerovat žádné ústupky.

V březnu 2009 Parlament odsouhlasil zprávu navrženou Britem Michaelem Cashmanem, jejímž cílem je revidovat nařízení o právu veřejnosti na přístup k dokumentům EU. Tato zpráva ale změnila plány Komise. Přestože Parlament přijal Cashmanovu zprávu, rozhodl se odložit hlasování o související legislativě. Chtěl tak Komisi umožnit změny v jejím návrhu. Včerejší rezoluce poslanců ale Komisi kritizuje za to, že dosud požadavky europoslanců nevyslyšela.

Komise chce spolupracovat

bitcoin_skoleni

Joe Hennon, mluvčí místopředsedkyně Evropské komise Margot Walllström, se ale snažil přesvědčit, že Komise má vůli spolupracovat na konečném kompromisu tak jako v ostatních případech. Hennon pro EurActiv uvedl: „Další kroky legislativního procesu při přijímání Nařízení 1049 (o přístupu k dokumentům) jsou v rukou Parlamentu a Rady.”

Více na EurActiv.cz.

  • Našli jste v článku chybu?