PSP ČR schválila dne 21. června ve třetím čtení novelu Zákona o hospodaření energií, podle níž by mimo jiné měla být stanovena povinnost obchodníků se zemním plynem disponovat určitou skladovací kapacitou v zásobnících.
Foto: Profimedia.cz
Každý dodavatel musí pro zákazníky, pro které zajišťuje bezpečnostní standard, mít uskladněno minimálně 20 procent množství plynu, který jeho zákazníci odebrali za posledních 12 kalendářních měsíců, za které je známý jejich odběr. Dodavatelé ovšem mohou skladovat plyn po celé Evropě. Nyní postupuje novela do Senátu. Česká plynárenská unie prohlašuje, že ačkoliv tento požadavek neiniciovala, naprosto souhlasí s tím, že každý odpovědný obchodník by měl garantovat dodávky zemního plynu pro své zákazníky a uskladněný plyn bezpečnost dodávek pochopitelně zvyšuje. Obdobné povinnosti jsou uzákoněny i v dalších zemích jako např. v Polsku, Slovensku, Itálii, Dánsku, Portugalsku, Španělsku, Turecku aj. Povinnost dodržovat bezpečnostní standard dodávek stanovuje již současně platný energetický zákon, nové ustanovení jen specifikuje, jak tento standard plnit a jak jej kontrolovat.
Hospodářský výbor PSP ČR schválil a doporučil poslancům přijmout komplexní pozměňovací návrh vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., Zákona o hospodaření energií. Jeho součástí je nově i povinnost pro dodavatele plynu disponovat od příštího roku vždy na počátku topné sezony (do 30. září) skladovací kapacitou v zásobnících, a to ve výši nejméně 20 procent jejich roční dodávky plynu. Novela vládního návrhu zákona byla však Senátem odmítnuta a vrácena zpět do Poslanecké sněmovny PČR. Česká plynárenská unie nadále zastává názor, že toto ustanovení je účelné a potřebné.
„Není to žádná výrazná změna. Energetický zákon již několik let obsahuje povinnost dodržovat bezpečnostní standard dodávky, nově je pouze stanoven objem a způsob kontroly. Pro bezpečnost a spolehlivost dodávek je vždy důležité mít zásoby. Bohužel si zákazníci zatím často neuvědomují, že někteří jejich dodavatelé třeba ani nejsou schopni garantovat dodávky v době nepředpokládaných výpadků dodávek nebo extrémně tvrdé zimy. Obdobné uzákonění má už nejméně sedm dalších států v Evropě. Dodržování bezpečnostních standardů by měli garantovat všichni hráči na trhu, nejen ti tradiční či velcí,“ říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie a dodává: „Důrazně se také ohrazujeme proti tomu, že se jedná o zájem společností, které vlastní v ČR zásobníky. Žádný ze 16ti členů České plynárenské unie tuto povinnost u zákonodárců neinicioval. Nemá logiku, pokud některé společnosti poukazují v médiích, že z toho určité velké společnosti mohou mít prospěch. V návrhu není nikde stanoveno, že musí všichni skladovat v zásobnících v ČR (tedy u RWE Gas Storage nebo MND Gas Storage). Mohou skladovat kdekoliv po celé Evropě.“ Celkově je možno ve 27 zemích EU uskladnit v zásobnících 80 miliard m3 zemního plynu. Nejvíce skladovacích kapacit je v Německu a Itálii, kde mají zhruba 20, respektive 16 miliard m3 plynu. Do roku 2025 by mělo dojít k navýšení zásob o dalších až 60 miliard m3 plynu.
Není ani pravdou, že by zavedené opatření zvýšilo cenu plynu, neboť dodavatelé dnes už plyn skladují. A pokud vytvářejí strukturovanou dodávku jinak, v tom případě by pouze zaměnili náklady na pořízení strukturované dodávky za náklady na uskladnění plynu.
V České republice dnes existuje skladovací kapacita o rozsahu 3,28 mld. m3 v osmi podzemních zásobnících tří provozovatelů – RWE Gas Storage, MND Gas Storage a SPP Bohemia. Přitom dva ze zásobníků RWE Gas Storage navíc procházejí procesem rozšiřování, dokonce s příspěvkem fondů EU. Společně s dalšími připravovanými projekty dalších investorů, např. České naftařské společnosti nebo České plynárenské, by celková skladovací kapacita měla v dohlednu dosáhnout hodnoty až 4,75 mld. m3. „To je téměř polovina současné roční spotřeby zemního plynu v ČR a obrovské zvýšení spolehlivosti zásobování zemním plynem,“ dodává Petržilka.