Menu Zavřít

Parlamentní komise ustavena

29. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Penzijní reforma Mgr.

Koncem června se poprvé sešla nová komise pro důchodovou reformu složená ze zástupců politických stran. Vláda by totiž chtěla ještě do konce svého mandátu důchodový systém ve třech etapách změnit. V rámci první etapy by mělo být základní důchodové pojištění stabilizováno, ve druhé má být provedena opatření týkající se financování důchodového systému, penzijního připojištění a životního pojištění. Třetí etapa reformy by měla vyřešit rozložení zdrojů příjmů ve stáří.
Výdaje na důchodové pojištění představují asi 28 procent výdajů státního rozpočtu. V roce 2006 činily příjmy rozpočtu z pojistného na důchodové pojištění 276,9 miliardy korun a výdaje na důchodové pojištění 272,9 miliardy. V rámci I. etapy již bylo připraveno paragrafované znění parametrických změn základního důchodového pojištění, které je ve vnitřním připomínkovém řízení. Meziresortní připomínkové řízení se předpokládá v červenci, předložení vládě v září a projednání a schválení změn parlamentem v roce 2008.
Pro II. etapu ministerstvo zpracovalo výchozí úvahy týkající se problematiky zavedení plateb státu za náhradní doby pojištění a vytvoření rezervy pro důchodovou reformu nebo oddělení základního důchodového pojištění od státního rozpočtu a vytvoření důchodového fondu. Ke splnění úkolů týkajících se soukromých důchodů, jedná se o penzijní připojištění se státním příspěvkem a životní pojištění, vytvořilo ministerstvo financí už v prosinci pracovní skupinu, v níž jsou zástupci obou resortů, ČNB a asociace penzijních fondů.
Výchozími podklady pro III. etapu jsou závěry Bezděkovy komise, které obsahují analýzy návrhů reforem předložených politickými stranami, a dále starší materiály ministerstva práce a sociálních věcí. „Pro dosažení větší diverzifikace je nutné posílení fondové složky systému. Možný přístup by spočíval v tom, že bude všem pojištěncům dána možnost volby, zda jejich důchod bude plynout pouze ze současného průběžně financovaného důchodového pojištění, nebo i z dobrovolného spořícího pilíře. Tato možnost volby by pro pojištěnce znamenala, že část jimi placených příspěvků na důchodové pojištění by plynula na individuální soukromé pojištění. Při splnění podmínek nároku na důchod by jim byl přiznán důchod z průběžného systému a důchod vypočtený na základě stavu prostředků individuálního účtu,“ uvedl ministr Petr Nečas.

Složení komise k důchodové reformě

MM25_AI

ODS: Petr Nečas, Vlastimil Tlustý
KDU-ČSL: Marián Hošek, Jan Kasal
SZ: Džamila Stehlíková, Jiří Vopátek
ČSSD: Zdeněk Škromach, Bohuslav Sobotka
KSČM: Miroslav Opálka, Ivana Levá

  • Našli jste v článku chybu?