Kapitola LI.
Povolební zatčení * Bowling for Nova * Absolut Czech * Lehkomyslný Jirka
Povolební zatčení
Tak už prý není pravda, že ÚOOZ šetří pouze na jednu (politickou) stranu. Den po posledních volbách totiž zatkli dalšího člena politické strany - ovšem tentokrát jiné, než tomu bylo doposud. Šlo o podnikatele Karla Kučeru, jehož ODS ve Slaném vyškrtla z kandidátky na zásah grémia strany. Kučerovi, který je podle médií znám v podsvětí pod přezdívkou Hrobař, hrozí za pokus o vraždu až patnáct let vězení.
Zdá se blbé, že to padlo na den až po volbách, nikoliv před volbami, jak se stalo jejich roztomilým téměř zvykem. Záměry - budou ale tvrdit - měli určitě čisté jak panenský olej! Šli po něm už dobrých deset let, čestné pionýrské! Nejde ale všechno stihnout včas, neboli jak říká Kurt Vonnegut jr.: Nic se nezdaří podle plánu. Zde se to skoro povedlo, až na ten jeden den. Ovšem co je jeden den proti věčnosti? To jim přece nikdo nemůže vážně vyčítat! Mohou oni za to, že jim ti všeho schopní politici zrovna mezi to zatýkání škodolibě - a někteří ke své nekonečné škodě - vsunuli volby? No, počkáme, uvidíme, jak úspěšně se všechny ty nedonošené kauzy budou vyvíjet. Schválně, kolik zatčených propustí a ještě jim zaplatíme ze státního rozpočtu náhrady za vazbu? Pak ale nezapomeňme, s kým provést řádné vyúčtování!
Bowling for Nova
Třicátého listopadu ohlásila televize Nova, že policie zatkla útočníka, který pobodal obsluhu v bowlingovém klubu na základě diváckých reakcí na odvysílaný záznam bezpečnostní kamery. Potud potlesk. Hlasatelka však současně uvedla, že policie poskytla předmětný záznam bezpečnostní kamery - „jako jediné televizi“ - právě Nově. Vyloučíme-li v tomto případě vyjadřovací neobratnost nebo přehnanou sebechválu této soukromé televize, zůstane vážné podezření, že (státní) policie v případě pátrání po pachateli trestného činu, kvalifikovaného jako pokus vraždy (!), poskytla záznam bezpečnostní kamery pouze jediné (soukromé) televizní společnosti. Domnívá se snad policie, že všichni návštěvníci bowlingových center sledují pouze televizi Nova? Proto soudíme, že - nehledě na úspěšné rozuzlení případu, protože to není protiargument - tato skutečnost představuje velmi závažný důvod k přemýšlení nejen pro policejní prezidium a vedení resortu, ale i pro poslance! Určitě si všichni rádi přečteme jejich vyjádření!
Absolut Czech
Co je absolutně zbytečné? Například dát blondýnce čas na rozmyšlenou. Co je ale ještě mnohem zbytečnější? Úsilí České republiky, aby sídlo evropského navigačního systému, o které usiluje jedenáct států EU, bylo v Praze. Galileo je evropský satelitní systém pro vyhledávání tras či měření ujetých kilometrů na zpoplatněných silnicích, který má být spuštěn v roce 2008. Kandidaturu Prahy schválila i vláda Mirka Topolánka. Ministr vnitra Ivan Langer nabízí pro Galileo pražskou budovu ministerstva informatiky. Za sídlo v Praze již lobbují čeští diplomaté v EU, europoslanci, dokonce to dělal i sám prezident republiky Václav Klaus na říjnovém neformálním summitu Evropské unie ve finském Lahti. „Ač to dělám nerad, tak jsem velmi intenzivně lobboval za umístění agentury pro projekt Galileo do Prahy,“ řekl ČTK prezident. „Myslím, že jsem se ještě nikdy neponížil takovým způsobem jako dnes. Mám pocit, že jsem docela něčeho dosáhl,“ dodal se smíchem Klaus.
Veškerá snaha český úředníků, politiků a diplomatů je nejen absolutně zbytečná, ale Evropská komise ji může považovat dokonce i za absolutní drzost. Žádat, aby sídlo satelitního systému Galileo přiřkla Evropská komise zrovna Praze, je skutečně troufalé. Zdejší vláda přece v kontroverzním tendru odmítla mnohem levnější satelitní technologii a přidělila zakázku za 22 miliard korun rakouské firmě Kapsch, která chce provozovat naopak mikrovlnný systém pro vybírání mýtného. Mohla by například země, jejíž všechny úřady z rozhodnutí vlády používají operační systémy Linux, chtít po společnosti Microsoft, aby své sídlo přemístila do jejího hlavního města? Mohla. Z recese.
Jenže česká vláda svoji kandidaturu na sídlo systému Galileo míní smrtelně vážně. A co bude absolutní zázrak? Když se jí to podaří. V tomto případě by se prezident Václav Klaus mohl pochlubit, že lobboval pro největší evropskou absurditu.
Lehkomyslný Jiří
„Problém Jiřího je v tom, že neví, že řídí trabant. Sociální demokracie je takový trabant a Jiří se s ním řítí už dost dlouho rychlostí 120 kilometrů v hodině. To je na jedné straně úctyhodný výkon, na straně druhé ale stačí jeden výmol na silnici. Trabant na tuhle rychlost není konstruován,“ popsal týdeníku EURO problém dnešní ČSSD a jejího předsedy jeden ze členů bývalé Paroubkovy vlády.
Jiří je sice zvyklý jezdit s cihlou na plynu, jenže už nestíhá sledovat vozovku. Dva výmoly v podobě komunálních a senátních voleb jeho stroj trochu rozhodily. Vrchní číšník se ale stále snaží udržet bakelitové vozítko v levém jízdním pruhu. Zda dá pravý blinkr a odpočine si v odstavném pruhu dříve, než opře trabanta do levých svodidel, si neodvažuje předpovídat ani důchodce z Vysočiny.
Jiří, vzpomeňte si na technickou příručku z dob reálného socialismu, kde o vašem vozu stála tato věta: Trabant sedí perfektně na silnici, má úžasnou akceleraci, ale nesmí to svádět k lehkomyslnosti.