Zaráží mě servilita premiéra Paroubka vůči představitelům komunistické Číny. Nevím, kolik našich spoluobčanů si je vědomo toho, že formálně existuje jedna Čína, ale prakticky jsou dvě. Jedna (ta větší rozlohou i lidnatostí) je Čínská lidová republika. Také se někdy hovoří o takzvané kontinentální Číně.
**Zaráží mě servilita premiéra Paroubka vůči představitelům komunistické Číny.
Nevím, kolik našich spoluobčanů si je vědomo toho, že formálně existuje jedna Čína, ale prakticky jsou dvě. Jedna (ta větší rozlohou i lidnatostí) je Čínská lidová republika. Také se někdy hovoří o takzvané kontinentální Číně. V této části Číny vládne komunistická diktatura, ale kapitalismus je nezadržitelný a začíná se uplatňovat i zde. Místní komunisté se mají kde učit. Hongkong byl dlouhou dobu pod britskou kontrolou a po celou dobu se zde rozvíjel kapitalistický systém podnikání. Hongkong je dnes součásti kontinentální Číny, ale kapitalismus byl zachován. Druhým místem, kde se mohou tamější prominenti poučit, je Tchaj-wan, kde vládne demokratický systém s tržní ekonomikou. Žijí zde Číňané, kteří opustili kontinentální stát v době občanské války na sklonku čtyřicátých let minulého století. Českou republiku navštívil v minulých dnech čínský premiér. Při takové příležitosti se vždy otevře otázka dodržování lidských práv. Apelovat na komunistické režimy, aby dodržovaly lidská práva, je marné. Protože tyto systémy se neosvědčily, dochází k postupnému úpadku jejich diktatury. Volný obchod a pohyb kapitálu, zboží a osob je základem volného trhu. Odtud je jen krok ke změně správy věcí veřejných, a to k demokracii.
Zaráží mě však servilita premiéra Paroubka vůči přestavitelům Čínské lidové republiky a naprostá ignorace faktu, že významné investice v Česku v oblasti hi-tech technologiích jsou z Tchaj-wanu. Jde o investice do dvanácti projektů v celkové výši 211 milionů amerických dolarů a práci získalo více než osm tisíc lidí. Máme si to snad vykládat tak, že Paroubek má raději komunisty než demokratické představitele?
Na čínský trh naše firmy pronikají velmi složitě, investice jsou nejisté a ochrana autorských a patentových práv je téměř nulová. Premiér Paroubek podepsal s čínským premiérem dvoustrannou hospodářskou smlouvu, která není v souladu s pravidly Evropské unie (je zřejmé, že jednou to naší vládě vadí a jindy ne). Ani tato smlouva nevyřeší dramatický deficit obchodní bilance mezi Českem a Čínskou lidovou republikou, kdy do naší země je dováženo především textilní zboží i s vysokým podílem dětské práce.
Nejsem proti komunikaci a vytváření podmínek pro podnikání, ale musíme vytvářet rovné podmínky, a to pro všechny partnery a obchodní subjekty!