Menu Zavřít

PÁSEK I ŠLE

6. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Výrobci mobilních komunikátorů vzdorují Microsoftu

Probíhající antimonopolní spor vedený vládou Spojených států proti společnosti Microsoft motivuje obava o zdravý rozvoj informačních technologií. Důvodem pro zásah státu není v tuto chvíli situace na trhu s operačními systémy pro osobní poč ítače, ale spíše strach, že by si Microsoft mohl podobně dominantní postavení, systémem Windows je nyní vybaveno zhruba devadesát procent osobních počítačů, vybudovat i v jiné softwarové oblasti. V této souvislosti se hovoří o internetu a bezdrátové komunikaci.

Bill zaspal.

Jak už bylo na stránkách tohoto týdeníku uvedeno (EURO 46/1999), středem zájmu jsou v tomto ohledu hlavně přijímače umožňující prohlížení internetových stránek na televizní obrazovce (set-top boxy) a počítače do dlaně (palmtopy). Jelikož si však zakladatel a hlavní vizionář Microsoftu Bill Gates uvědomil význam internetu až překvapivě pozdě, nebyla jeho firma připravena ani na rychle se rozvíjející trh internetových a plikací, ani na nástup počítačů do dlaně. Nemluvě o mobilních internetových terminálech. Ve své letos vydané knize Byznys rychlostí myšlenky Bill Gates mimo jiné podrobně popisuje, jak se vyvíjel vztah Microsoftu k budoucnosti internetu. „V roc e 1993 jsme ještě nebyli zaměřeni na internet. Byla to pro nás asi priorita číslo pět nebo šest, píše Gates. Až několik relativně nevýznamných zaměstnanců Microsoftu přesvědčilo Gatese, že by měl podnik věnovat světové informační síti větší pozornost. N a jaře 1994 po sérii intenzivních vnitropodnikových porad oznámil Gates svým zaměstnancům prostřednictvím interního e-mailového sdělení: „Vsadíme na internet. V té době však už podobné „větičky nebyly pro šéfy jiných internetových firem žádným „ob jevením Ameriky .

Konec éry počítačů.

Letos poprvé se ozvaly hlasy oznamující konec éry osobních počítačů. Články na toto téma už zveřejnily i americké týdeníky Business Week a Newsweek a deník The New York Times. K bití na poplach vede analytiky neuvě řitelně rychlý rozvoj mobilních telekomunikací a narůstající význam internetu nejen v podnikání, ale i v soukromí běžných občanů. V tom sehrála hlavní úlohu Evropa, především severské země (Finsko a Švédsko) a Velká Británie . Spojené státy zaspaly a jejich zpoždění v této oblasti se odhaduje na dva roky.

Společnost Cahners In-Stat Group tipuje, že v roce 2003 bude na světě 25 milionů lidí, kteří budou moci přijímat data z internetu pomocí bezdrátových zařízení. Lze předpokládat, že výrobci takových zařízení nebudou chtít investovat obrovské pe níze do vývoje vlastních operačních systémů, ale budou kupovat licence k využívání už existujících produktů. O kontrolu nad érou věku po osobním počítači bojují dvě firmy - Microsoft a 3Com.

Microsoft vyrábí a prodává operační systém Windows CE, jakéhosi bratříčka operačního systému Windows pro osobní počítače. Není však příliš dobrý a zatím si velkou popularitu nezískal. V současnosti je jím vybaveno zhruba třináct procent p očítačů do dlaně.

Naproti tomu 3Com vyrábí především ve Spojených státech velmi populární elektronický organizér Palm Pilot. Jeho nejnovější verzi, letos uvedenou na trh, Palm VII. je dokonce možné připojit k internetu. Neumožňuje sice prohlížení internetových strán ek, ale přijmout a odeslat e-mail nedělá přístroji Palm VII. žádné potíže. Palm Pilot je vybaven vlastním operačním systémem Palm OS, který zabírá osmdesát procent softwarového trhu ve svém segmentu.

Dvojitá ochrana.

Vedeni tragickou zkušeností výrobců osobních počítačů, z nichž se de facto stala rukojmí Microsoftu, vsadili producenti mobilních komunikátorů na konkurenci. Z toho těží opět především 3Com. Finská společnost Nokia v půli října oznámila, že zakoupila licenci na operační systém Palm, kterým hodlá vybavovat své síťové mobilní telefony. Vývojoví inženýři z Nokie začali zároveň spolupracovat se svými kolegy z firmy Palm Computing (divize 3Com) na operačním systému pro novou generaci mobilních telefonů. Ty už nebudou potřebovat klávesnici, nást rojem jejich ovládání se stejně jako v případě přístrojů Palm Pilot stane elektronické pero. Nokia chce první přístroje tohoto typu uvést na trh zhruba za dva roky.

bitcoin_skoleni

Stejně jako Nokia podepsala licenční smlouvu s 3Com i japonská společnost Sony. Japonci mají také v úmyslu vybavit operačním systémem Palm OS své bezdrátové komunikátory a počítače do dlaně. Současně se zakoupením licence se firmy Palm Computing a Sony dohodly na vývoji nového operačního systému na bázi Palm OS. Cílem je operační systém, kterým budou vybaveny i jiné výrobky spotřební elektroniky schopné připojení k interne tu, například videorekordéry a televizní přijímače.

Aby se výrobci mobilních telefonů pojistili, že jim nehrozí osud producentů osobních počítačů, investovali také do britské společnosti Psion, která vyrábí a (nepříliš úspěšně) prodává počítače do dlaně. Nokia, Motorola a Ericsson vytvořily spo lu s Psionem konsorcium Symbian a vyvíjejí operační systém pro mobilní telefony. Prozatím se zdá, že Bill Gates nemá na novém dynamickém trhu mnoho šancí.

  • Našli jste v článku chybu?