Příjmy plynoucí z ilegálního prodeje tabáku se v Evropě pohybují mezi osmi až jedenácti miliardami eur ročně
I Česko se nejspíš brzy přidá mezi země, které úplně vyženou kuřáky z hospod.
Mnozí to jistě přivítají, respektovaný italský univerzitní profesor Ernesto Savona ovšem dlouhodobě upozorňuje, že jednostranné akce zaměřené proti kuřákům jsou živou vodou pro kriminální živly. V pašování cigaret se jen v Evropě ročně „protočí“ miliardy eur. A toto číslo poroste nejspíš ještě rychleji.
Není žádným tajemstvím, že čeští poslanci zřejmě schválí antikuřácký zákon. Politici vyzdvihují jen jeho pozitiva. V zahraničí si tuto praxi už hodně zemí vyzkoušelo. Přinesly jim podobné zákony skutečně jen pozitiva?
Protikuřácké zákony vznikají proto, že mají lidem zabránit, aby si ničili zdraví. Zákonodárci by ovšem měli věnovat více pozornosti skutečnosti, že tento zákon má také dopad na kriminalitu. Trh s tabákem je dvojí a jakákoli změna v jeho legální sféře se samozřejmě odrazí v té ilegální. Je to něco za něco a regulátor by měl vždy zohledňovat nejen ochranu zdraví, ale i kriminalitu. To první je třeba zlepšit a to druhé potlačit.
Pašování cigaret bylo vždy doménou mafie. Jak velký je to byznys, myslím celosvětově?
Odhadujeme, že příjmy plynoucí z ilegálního prodeje tabáku se v Evropě pohybují mezi osmi až jedenácti miliardami eur ročně. Odhady pro celý svět nemáme.
Jak lze takový trh potírat?
Nejlepší prevence je znalost.
Kde jsou hlavní centra obchodu s padělanými cigaretami?
Je jich hodně, ale východní Evropa může být dobrým příkladem.
Není úplně jednoduché vyrobit věrohodný padělek cigarety. Potřebujete náležitý obal, potřebujete celkem kvalitní tabák. Odkud tyto suroviny pro výrobu přicházejí?
Je to v podstatě jen tabák a papír. Pokud budeme tyto suroviny sledovat po celém světě, mohl by to být dobrý nástroj pro omezení produkce padělaných cigaret.
Je pašování cigaret stejně sofistikované jako pašování drog? Jsou tam patrné nějaké trendy? Využívají stejné kanály a není mezi tím velký rozdíl. Hodně záleží na tom, kdo je pašuje a kam. Například Islámský stát z výtěžku pašování cigaret financuje své teroristické aktivity.
Jakou roli má Světová zdravotnická organizace?
Vypadá to trochu, že vede hlavně řeči, ale ve skutečnosti nedělá nic.
Je to velmi důležitá organizace, která se stará o ochranu zdraví lidstva. Nicméně i ona by měla věnovat větší pozornost kriminalitě. Je třeba pochopit, že to jsou dvě strany jedné mince.
Interpol v nedávné studii zmínil, že malé vietnamské firmy v Česku se na pašování cigaret notně podílejí. Jaká je jejich role?
Ve střední Evropě Vietnamci tvoří velmi dobře organizované skupiny, které řídí pašování cigaret po celé Evropě.
Vlády na celém světě věří, že protikuřácké zákony jim pomohou zefektivnit i daňový výběr. Není to trochu naivní?
Oni spíš věří tomu, že zvýšení ceny cigaret bude automaticky znamenat vyšší příjmy. To je klidně možné, ale co řeknou na nárůst kriminality? Kouříte? Nikoli.
O autorovi| Václav Herz • spolupracovník redakce