* Za loňský rok už živnostníci mohou při daňovém přiznání použít vyšší výdajové paušály. Podnikatelé jsou přitom rozděleni do několika skupin. Jak postupovat v případě, že jedna osoba podniká zároveň jako řemeslná a zároveň jako neřemeslná živnost či jako svobodné povolání?
Za loňský rok už živnostníci mohou při daňovém přiznání použít vyšší výdajové paušály. Podnikatelé jsou přitom rozděleni do několika skupin. Jak postupovat v případě, že jedna osoba podniká zároveň jako řemeslná a zároveň jako neřemeslná živnost či jako svobodné povolání? Automaticky použije nejvyšší sazbu, nebo musí své příjmy (náklady) rozlišovat? A jak se to rozliší například v případě cesty novináře a zároveň zemědělce na veletrh Země živitelka?
Jarmila Blažková Pokud má osoba příjmy ze samostatné výdělečné činnosti a tyto jednotlivé příjmy podléhají různým paušálním výdajům (například příjmy z řemeslné živnosti a příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů), pak je nutné tyto příjmy rozlišovat - stejně jako tomu bylo dosud. Formulář daňového přiznání pro tyto případy obsahuje přílohu „Rozpis příjmů a výdajů podle druhů podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti“. Do jednotlivých řádků uvedete činnosti podle jednotlivých druhů a příslušné výdaje (ať už paušální, nebo skutečné). Náklady na cestu novináře-zemědělce na veletrh Země živitelka se při uplatnění paušálních výdajů není třeba zabývat, neboť ke skutečným výdajům se nepřihlíží. Při uplatňování skutečných výdajů by bylo možné rozdělit výdaje poměrně na jednotlivé činnosti, nicméně v konečném důsledku budou poměřovány celkové příjmy s celkovými výdaji, tj. souhrn příjmů a souhrn výdajů z obou činností (novinář, zemědělec). Jana Bartyzalová, Senior Manager; Markéta Kozáková, Specialist Daňové poradenství, KPMG Česká republika