Menu Zavřít

Pavel Páral: Dudlíkem proti nezaměstnanosti

18. 6. 2014
Autor: čtk

Více než 20miliardová investice korejské společnosti Nexen do žatecké průmyslové zóny je jistě dobrou zprávou a vláda si dotažení jednání s pneumatikovým gigantem může připsat k dobru. Je to ale také příležitost vrátit se k diskuzím o účelnosti investičních pobídek.

Nezřídka se argumentuje tím, že pobídky příliš často přitahují investory, kteří vytvářejí místa pro nekvalifikované dělníky, čímž u nás vznikají montovny. Tahle námitka je fakticky správná. Nicméně musíme si zároveň přiznat, že u nás ta nekvalifikovaná síla stále je a že někde pracovat musí.

A můžeme přidat i jedovatou poznámku, že při vývoji našeho školství bude takových zaměstnanců v Česku stále více. Také je pravda, že o podobné investice soutěží takřka všechny země na světě a nějakou podporu investorům poskytují i naši nejbližší sousedé.

Je proto třeba spíše posuzovat každý případ zvlášť. Nexen staví v oblasti, kde je o pracovní místa opravdu nouze. A mezi místním obyvatelstvem je z jakýchsi historických důvodů mimořádně nízká podnikatelská aktivita, takže drobnému byznysu se zde nedaří. Dost kontrastní situace oproti investicím Amazonu v Dobrovízi a v Brně. V obou lokalitách je pracovních míst relativně dost a jakákoli podpora investorovi se jeví z tohoto pohledu jako vyhozené státní peníze.

Takže by se zdálo, že rozhodování o pobídkách může být racionální a může mít smysl, jen nám to v praxi nějak úplně nefunguje. Jenže po patnácti letech zkušeností s dotacemi pro zahraniční investory si můžeme ověřit, jak to vlastně vypadá v praxi a zda to, co má v sobě na první pohled logiku, funguje i na pohled druhý.

Příchod Nexenu je jakýmsi vedlejším důsledkem korejské investiční vlny započaté automobilkou Hyundai postavenou v Nošovicích a uvedenou do provozu v roce 2009. V tom roce nezaměstnanost v okrese Frýdek-Místek, kde Nošovice leží, vyskočila z 5,9 na 9,8 procenta, tedy o nějakých šestašedesát procent.

Na vině byl pochopitelně nástup finanční krize a recese. Ale v celém Moravskoslezském kraji skočila ve stejný rok nezaměstnanost z osmi a půl procenta na 12,1, což činí nějakých 43 procent. To se pak těžko argumentuje pozitivním vlivem investičních pobídek na regionální zaměstnanost.

Zkrátka trvalá pracovní místa vznikají soukromou iniciativou. A zásahy státu soukromé iniciativě nesvědčí. Pomoc jednomu velkému investorovi poškozuje v regionu ostatní podnikatele, protože jim zdražuje jejich lokální zdroje, zejména pracovní sílu. A často jim v řadě aktivit vytváří státem dotovanou konkurenci.

Je to jistě případ od případu odlišné, nicméně je zjevné, že více než lákání nových investorů by se měla vláda věnovat podpoře investic firem, které zde již působí a platí daně. Tam je totiž neblahý zásah do tržního prostředí o něco méně pravděpodobný. Efekt investice Nexenu na nezaměstnanost na Mostecku a Chomutovsku bude nejspíše také připomínat dudlík. Tedy něco, co vypadá, že z toho může téct mléko, ale naletí na to jen malé dítě.


Čtěte také:

Česko se dočká obří investice, korejský Nexen chce pozemek u Žatce

MM25_AI

Papírna ve Štětí spustila nový stroj za dvě miliardy, vzniklo 60 míst

Průmyslová zóna v Chebu se rozšíří o tisíc pracovních míst

  • Našli jste v článku chybu?