Dalších čtyř a půl miliardy do systému českého zdravotnictví se dožaduje ministr Svatopluk Němeček. Pokračuje v tom, před čím autor tohoto komentáře varoval již před rokem, když se nadvakrát navyšovaly platby za státní pojištěnce z erární kasy. Další peníze zmizí v černé díře. A natažená ruka bude požadovat víc a víc.
Letos přispěje rozpočet do zdravotnictví částkou o devět miliard korun vyšší než při pádu Nečasovy vlády. A příští rok by to mělo být už skoro o 14 miliard více než předloni. A do toho nám ředitelé nemocnic pláčou, že kvalita péče klesá, protože chybějí peníze na platy a techniku.
Zdravotnictví spolkne jakoukoli částku a pořád to bude málo. Efektivitu hospodaření zdravotnických zařízení tato vláda programově neřeší a cokoli vyřešily, jakkoli nedůsledně, vlády minulé, jen likviduje. Odpor ministra financí Babiše má v této souvislosti silně racionální jádro, přestože jeho hnutí samo k pálení rozumné regulace ve zdravotnictví přiložilo solidní polínko.
Motivace utrácet
V současnosti jsou nemocnice motivovány co nejvíce utrácet. Nakupovat co nejdražší přístroje, držet nejdražší lůžka, ordinovat nejnákladnější léky. Vše stojí na lobbingu při vyjednávání smluv s pojišťovnami, s ministerstvem zdravotnictví se pak řeší úhradová vyhláška, která stanoví, jak toto plýtvání budou pojišťovny proplácet.
V pojišťovnách vznikají ztráty a ty pak musí lepit státní rozpočet. Narovnat vztahy křivené po čtvrtstoletí není jednoduché a začít s tím se mělo už dávno.
Třeba tím, že ministerstvo zdravotnictví přijde o pravomoc vydávat úhradovou vyhlášku. To by mohlo donutit zdravotnická zařízení, aby si sjednala ceny přímo s pojišťovnou, která uzavře jen takové smlouvy, jež ji nebudou strhávat do hlubokých ztrát.
Bez úhradové vyhlášky by se v nemocnicích museli drobet zamyslet, zda opravdu všechny přístroje, které nakoupili za miliardy od pojištěnců, fungují alespoň na dvě směny
Tak to funguje ve světě a není důvod, proč by to nemohlo fungovat u nás. Jenže tady se zdravotníci s pojišťovnami léta nijak zvlášť nebaví, protože co potřebují, si vyřídí s ministrem. Ten je přece také doktor a ví, že ty prachy opravdu, ale opravdu potřebují, protože jinak by šli za poslanci a dalšími politiky a ti by zlobivého ministra vyměnili.
Bývalý ředitel nemocnice Němeček to ví lépe než kdo jiný. Bez úhradové vyhlášky by se v nemocnicích museli drobet zamyslet, zda opravdu všechny přístroje, které nakoupili za miliardy od pojištěnců, fungují alespoň na dvě směny, zda se nevyplatí některá měně vytížená a pojišťovnami nepoptávaná oddělení zavřít a vůbec začít hospodařit jako firma, kterou každá nemocnice bezpochyby je.
A to je pro zdravotníky z mnoha důvodů silně nežádoucí. Moc bílého pláště byla a stále je veliká, a tak se tomu budou mocně bránit a dál mámit infuze ze státní kasy. A Andrej Babiš svou úspornou pozici jen sotva uhájí ve vládě, jejíž politikou je jen a pouze rozdávat miliardy naspořené vládami minulými a kupovat si za ně popularitu.
Čtěte také:
ČSSD a lidovci se shodli na růstu odvodů za státní pojištěnce
Nemocnice jsou pro zvýšení plateb za státní pojištěnce. Babiš proti
Babiš: Platy ve zdravotnictví vzrostou, až zmizí neprůhledné zakázky