Menu Zavřít

Pavel Páral: Privatizace finančních špionů

21. 3. 2016
Autor: E15

Vyhlížení původního majitele Čapího hnízda je jistě vzrušující, nicméně veřejnosti by nemělo ujít ani jiné pozoruhodné dění kolem ministerstva financí. To předložilo do vlády novelu zákona proti praní špinavých peněz. Kromě mnoha jiných opatření má vyvést Finančně analytický útvar z ministerstva financí, kde nyní funguje jako samostatný odbor. Má se z něj stát normální správní úřad podřízený ministerstvu.

Na první pohled pozitivní krok vpřed. FAÚ je totiž jakousi neoficiální čtvrtou tajnou službou v zemi. Má mimořádné pravomoci a vzhledem k tomu, že je díky nim schopen sledovat toky peněz po celé planetě a rozkrývat složité majetkové struktury, jde o službu velmi obávanou. Data, kterými útvar disponuje, pak mají nevyčíslitelnou cenu pro kohokoli, kdo dělá opravdu velký byznys.

FAÚ přitom fungoval hodně dlouho bez parlamentní kontroly. Teprve od loňského podzimu po novelizaci zákona má sněmovna komisi pro kontrolu FAÚ a ke kontrole je zároveň zmocněna vláda, tedy především premiér. V návrhu této novely tehdy bylo i ustanovení, podle něhož by šéfa FAÚ měla jmenovat vláda na návrh ministra financí. Což neprošlo, protože to bylo v rozporu se služebním zákonem.

Pokud bude finanční analytický útvar organizační složkou ministerstva financí, bude jeho šéfa vybírat Babiš ve výběrovém řízení. S tím už máme špatné zkušenosti

Nové organizační uspořádání této složky by otevřelo prostor pro skutečné odtržení útvaru od ministerstva financí, což Babiš svým návrhem hodlá evidentně zablokovat. Pokud bude FAÚ nově organizační složkou ministerstva financí, znamená to, že pro něj bude platit služební zákon a pozici šéfa tam bude obsazovat Babiš na základě výběrového řízení.

A s tím už máme zrovna v jeho případě své zkušenosti. Například náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová, tchyně významného brněnského finančníka, zákulisního hybatele a podporovatele hnutí ANO Rusňáka, se stala náměstkyní tak, že Babišův státní tajemník Sixta, kterého si Babiš sám dovedl na úřad, jmenoval dle své libovůle tříčlennou komisi, jež vybrala tři kandidáty. Z nich si pak ministr vybral šťastnou rukou zrovna paní Alenu. Služební zákon tak fakticky funguje jako kvalitní cement, jímž se nejvěrnější z věrných upevní neodvolatelně a na věčné časy v klíčových pozicích. A o tom, že šéf FAÚ takovou klíčovou pozicí je, asi nebude nikdo pochybovat.

Babiš je přitom v tomto případě ve flagrantním konfliktu zájmů, protože po celou dobu svého podnikání, nejen v případě Čapího hnízda, uzavíral transakce s různými neprůhlednými společnostmi a sám může být a měl by být trvalým objektem pozornosti útvaru. Novela zákona o praní špinavých peněz tak neposiluje nezávislost útvaru, ale naopak jej pevně připoutává k jednomu člověku, který i v případě, že skončí v politice, zůstane ještě dlouho nejmocnějším v zemi.
Brzy se uvidí, zda Babišovi koaliční partneři již ztratili pud sebezáchovy a novelu mu odmávají ve sněmovně jak zdravici na Prvního máje, anebo návrh překopou hned na vládě a nezávislost FAÚ začnou řešit poněkud zodpovědněji.


Čtěte také:

Babišův protikorupční útvar by se měl od ministerstva osamostatnit

MM25_AI

Babišův protikorupční útvar loni zajistil 5,5 miliardy, víc než za předchozí dva roky

Vláda schválila registr bankovních účtů, uložené částky neukáže

  • Našli jste v článku chybu?