Je to už rok a půl od okamžiku, kdy se do budovy Úřadu vlády dostavil plukovník Šlachta a započal nejskandálnější policejní zásah v českých dějinách. Při něm ozbrojení policisté operovali na Úřadu vlády a v prostorech zpravodajské služby a měli přitom nikým nekontrolovaný přístup k utajovaným informacím. To vše, aniž by disponovali příslušným stupněm prověření.
A včera začal soudní proces, na jehož konci bude jasné, zda nám, občanům této země, policie tehdy pomáhala a chránila nás, nebo zda provedla státní převrat.
Zatím to ke škodě policistů i státních žalobců z Olomouce vypadá spíš na tu druhou možnost. Případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování manželky tehdejšího premiéra Nečase měl být tou nejjednodušší částí kauzy, která měla být za pár týdnů před soudem. Výsledek byl ten, že po roce soudkyně rozhodla bez řízení, že Nagyová cosi spáchala, za což by mohla být potrestána podmíněným trestem. Vojáky předala ke kárnému řízení ministru obrany.
Rok poté, co byli zadržení lidé eskortováni k výslechům v „medvědech“ jako nebezpeční zločinci, protože toto zacházení nařizují policejní předpisy u lidí, jimž hrozí vysoké nepodmíněné tresty vězení kolem deseti let. A to už raději vůbec nehovořme o nezákonném stíhání vzbouřeneckých poslanců ODS, které po pár týdnech zamázl Nejvyšší soud a klepnul při tom státní zástupce pořádně přes prsty.
Porušení zákona ano, naplnění trestného činu ne
Soudkyně ve svém červnovém rozhodnutí, proti němuž se žaloba odvolala, konstatovala, že sice došlo k porušení zákona, ale nikoli k naplnění skutkové podstaty trestného činu, z něhož jsou obžalovaní viněni. Že by při projednávání v řádném procesu zásadně změnila názor na sedmdesátistránkovou obžalobu, lze asi jen těžko očekávat.
Přestože případ je stále souzen v první instanci a právní bitva bude dlouhá, lze už dnes konstatovat, že tandem Ištvan-Šlachta stojí před definitivní blamáží. A po ní začnou padat docela důležité otázky, které se budou týkat toho, kdo na oné loňské horké červnové noci vlastně vydělal a čími pochopy jsou ti dva zvláštní pánové Šlachta a Ištvan.
Měl by dnes Babiš tu moc, kterou má?
Jak by vypadalo politické uspořádání, pokud by k oné noci dlouhých nožů v podání olomoucké justice nedošlo? Určitě by v této zemi skoro půl roku nevládl Miloš Zeman a jeho partajní fanklub, který předvedl excelentní personální čistky, v nichž s ním může soutěžit pouze partaj Andreje Babiše. Ta Zemanovu partu vystřídala za asistence komparzistů z ČSSD. A měl by dnes vůbec Andrej Babiš tu moc, kterou má?
Hezky se o tom diskutuje, hezky se nad tím přemýšlí, ale co by, kdyby neplatí a platit nemůže. Je jen trochu paradoxní, že Babišova ministryně spravedlnosti nyní prosazuje nový zákon o státním zastupitelství, po jehož schválení by už Ivo Ištvan žádný puč fakt provést nemohl.
Čtěte také:
Líčení s Nečasovou a exzpravodajci bylo odročeno na leden