Strategické cíle Evropské unie v energetice mají zcela zásadní význam. Je to vytyčení další cesty a pro jejich dosažení EU vyvine obrovské úsilí. Dokonce umožní i zásah do volného trhu, pokud sám nedodá požadované výsledky. Je to proti obvyklému očekávání, protože už tu nejde o co nejlevnější řešení obecně, ale o co nejlevnější řešení, které splní pevně definovaný cíl.
V loňském roce se 23. října konalo setkání vrcholných zástupců jednotlivých členských států EU. Například za ČR jednal předseda vlády Sobotka, za Německo kancléřka Merkelová a za Británii premiér Cameron.
Dohodli se na přijetí právě takovýchto zásadních strategických cílů pro oblast energetiky a ochrany klimatu. Jeden z nich ukládá zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 27 procent koncové spotřeby veškeré energie.
Nejčastěji zmiňovaným zdůvodněním je ochrana klimatu, a tak trochu se zapomíná na jiný důvod; ruku v ruce s tím jde totiž také o snížení závislosti na importovaných palivech. V Česku nás tento problém díky lokálním zásobám hnědého uhlí tak zásadně netrápí, ale většina z půl miliardy evropských spotřebitelů si velkou část energie dováží – ropu, zemní plyn i uhlí.
Ať už se na globální oteplování díváme jakkoli, na snížení importní závislosti se můžeme shodnout mnohem snadněji
A pokud se nic nezmění, bude sice absolutní spotřeba energie mírně klesat, ale relativní závislost ještě poroste kvůli tomu, že se domácí evropské zdroje postupně vyčerpávají a těžba klesá.
Ať už se na globální oteplování díváme jakkoli, na snížení importní závislosti se můžeme shodnout mnohem snadněji. Je stěží představitelné, že by Česko zůstalo spokojeným ostrůvkem v Evropě, která by se potácela v problémech s nedostatkem energie.
Objem českého vývozu dosahuje 84 procent našeho HDP a u dovozu je to 77 procent. Silně regionálně propojená a exportně orientovaná česká ekonomika by na potíže svých sousedů rychle doplatila. Snížení evropské závislosti na importu energií je tedy i naším zájmem.
Autor je hlavní ekonom ČEZ
Čtěte také:
Obnovitelné zdroje překonají do 15 let výrobu elektřiny z uhlí, tvrdí EIA
Německo by mělo opustit uhlí a vsadit na obnovitelné zdroje, vyzývá politik
Němci sázejí na větrné elektárny na moři, ztrojnásobili tempo výstavby