Menu Zavřít

Pavla Žáková: Minegolia - tradiční partner

15. 8. 2012
Autor: profimedia.cz

Mongolsko, to je rozlehlá země na pomezí Střední a východní Asie, která teď zažívá z celosvětového měřítka nebývalý rozvoj. Ten pohání bohaté zásoby nerostných surovin. Pod zemí tu najdete téměř celou Mendělejevovu tabulku. Právě proto se také objevilo anglické přízvisko Minegolia. Mongolsko se díky tomu těší obrovskému zájmu zahraničních investorů i zástupců vlád.

Výsledkem jsou rychle rostoucí příjmy pro státní rozpočet a také prudce stoupající spotřebitelská poptávka v nejrůznějších oblastech, která je vzhledem k omezené průmyslové základně uspokojována zejména zahraničními firmami. Případní dodavatelé z Česka, což mnozí asi ani netuší, se přitom mohou opřít o solidní základy.

Diplomatické vztahy s někdejším Československem byly navázány už v roce 1950. Brzy poté následovalo uzavření prvních dohod pokrývajících hospodářskou oblast. Postupně se pak Československo stalo druhým největším obchodním partnerem Mongolska a významně se podílelo na budování jeho infrastruktury.

To se změnilo na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy Mongolsko stejně jako Československo nastoupilo cestu od socialismu ke kapitalismu. Nová geopolitická situace a přehodnocení obchodněekonomických zájmů vedly k dramatickému utlumení vzájemné obchodní výměny. Dodejme, že ke škodě českých exportérů.

Stálicí se naopak od roku 1996 stalo poskytování české rozvojové spolupráce této zemi. Výše pomoci je za šestnáct let úctyhodná: více než 740 milionů korun. Možná i proto tu české produkty stále mají dobrý zvuk. Zároveň profitují i z nádechu sentimentu dřívějších úzkých vztahů, které si pamatují nejen tisíce Mongolů, kteří studovali nebo pracovali v Česku. Přesto si Mongolsko do svého portfolia zatím zařadilo jen málo našich podniků.


Čtěte také:

Mongolsko: Mrazivá země modrého nebe

Armádní Casa vyrazila do Mongolska, veze koně Převalského

Mongolsko má zájem o české firmy

bitcoin školení listopad 24


Na druhé straně je pravdou, že průnik na místní trh rozhodně není snadný. Pečlivá příprava, trvalé zastoupení a připravenost na počáteční ztráty jsou nezbytnou podmínkou úspěchu.

Autorka je ekonomický rada velvyslanectví ČR v Mongolsku

  • Našli jste v článku chybu?