Menu Zavřít

Pěna piva

17. 12. 2018
Autor: Euro.cz

Důležitý znak kvality Snad kromě kávy a některých koktejlů není na trhu nápoj, pro který by byla pěna tak důležitým znakem kvality, jako je tomu u piva.

Technicky je pivní pěna dvoufázový systém, ve kterém spojitou fázi tvoří kapalina a nespojitou fázi plyn. Kapalná fáze je tvořená pivem, ve kterém se zkoncentrovaly látky méně rozpustné ve vodě jako hořké kyseliny nebo bílkoviny. Plynnou fázi tvoří bublinky plynu, který se uvolnil z piva při nalévání nebo čepování do sklenice. Pěna pak vzniká tak, že se z piva uvolní bublinky plynu a začnou stoupat k hladině. Stoupající bublinky přitom vynášejí k hladině pěnotvorné látky, které na hladině bublinku plynu obalí a vytvoří pěnovou strukturu.

Ve spodně kvašených pivech je hlavním rozpuštěným plynem oxid uhličitý, který je v pivu více rozpustný a tvoří větší bublinky pěny. Svrchně kvašená piva obvykle obsahují větší množství dusíku, který je méně rozpustný a tvoří velice jemnou krémovou nízkou pěnu. Taková piva našinec často označuje jako piva bez pěny, přestože jejich nízká pěna může být stabilnější než vysoká čepice ležáku.

Stabilita pěny je důležitým znakem kvality. Neplatí, že čím delší stabilita, tím poctivější pivo, protože pivovar může delší stabilitě pomoci různými podpůrnými prostředky. Znakem poctivosti piva bývá vzhled poslední vrstvy téměř rozpadlé pěny, která by měla být rovnoměrná po celém povrchu, bez ostrovů nerozbitných chuchvalců pěny, vedle kterých je lysá hladina.

Stabilitu pěny neovlivňuje jen obsah pěnotvorných látek v pivu, ale i obsah látek, které pěnu srážejí, třeba mastné látky. Ty velice dobře ulpívají na vnitřní stěně sklenice, proto je dobré ji před každým novým pivem umýt.

bitcoin_skoleni

Dej Bůh štěstí!

  • Našli jste v článku chybu?