Menu Zavřít

Peníze i pozemky jsou kvůli soudu pryč

17. 11. 2011
Autor: Euro.cz

Prologis

MM25_AI

Americká developerská firma Prologis, která na Brněnsku plánovala stavět nové sklady, o své pozemky zřejmě definitivně přijde. A s nimi i o více než deset milionů eur, které za ně před půldruhým rokem zaplatila. Insolvenční správce Miroslav Sládek totiž necelých 26 hektarů pozemků posílá do dražby a je více než pravděpodobné, že o ně bude velký zájem. Parcel, na nichž mohou vyrůst nové logistické sklady, je totiž na Brněnsku nedostatek.
Prologis uzavřel s brněnskou společností Deveplan smlouvu o budoucí kupní smlouvě už v roce 2007. Později americká firma platnost smlouvy zpochybnila, avšak arbitrážní soud rozhodl ve prospěch Deveplanu. Z rozsudku vyplynulo, že smlouva o smlouvě budoucí v tomto případě nahrazuje kupní smlouvu, a Prologis byl nucen zaplatit v květnu roku 2009 brněnské společnosti Deveplan přes deset milionů eur.
Jako jediný majitel pozemků v Syrovicích u Brna byl tehdy Prologis zapsán v katastru nemovitostí. Nicméně Deveplan loni platnost smluv zpochybnil, načež se už deset dní poté dostal do insolvence. „Stručně řečeno, poté, co Deveplan vymohl zápis převodu nemovitostí a související platbu prostřednictvím rozhodčího nálezu, zpochybnil rozhodčí nález, jehož vydání sám žádal, s cílem, aby Prologisu nezbyl ani majetek, ani kupní cena. A tento výsledek byl potvrzen soudcem krajského soudu v Brně,“ říká Ben Bannaryne, ředitel firmy Prologis pro střední a východní Evropu. Zmíněným soudcem je Jan Kozák, jenž před několika týdny převzal kárnou žalobu, kterou na něj podalo ministerstvo spravedlnosti. Ta se týká manipulací s rozvrhem práce a případu jím vedené insolvence OP Prostějov.
Insolvenční správce Deveplanu Sládek záhy pozemky zařadil na seznam majetku firmy, po níž věřitelé požadují přes miliardu korun. V incidenčním sporu, který iniciovala firma Prologis a který rozhodoval brněnský soudce Jan Kozák, Sládek v září uspěl. Pro Prologis by to znamenalo jak ztrátu pozemků, tak peněz, které za ně zaplatil. Ihned se proto proti rozsudku odvolal.
„Rozhodnutí insolvenčního soudu ve věci Deveplan nepovažuji za správné. Soud ke svému překvapivému rozhodnutí sice podal obsáhlé zdůvodnění, které se ale ve skutečnosti podstatou problému zabývá jen okrajově,“ uvedla na případu nezávislá insolvenční správkyně Kateřina Buďveselová ze společnosti INSOL.UNITOL, kterou týdeník Euro oslovil. Obecně navíc podle ní platí zásada, že insolvenční právo má do předinsolvenčních právních vztahů zasahovat jen v nutném rozsahu, především tehdy, kdy by tyto vztahy poškodily věřitele. „Nabízí se otázka, zda by insolvenční správce napadal s touto spornou argumentací platnost jiné kupní smlouvy, pokud by jejím předmětem nebyly zrovna takto lukrativní nemovitosti,“ uvedla Buďveselová.
Nyní insolvenční správce posílá pozemky do dražby, a je tak více než pravděpodobné, že o ně Prologis definitivně přijde, a to i v případě, že odvolací soud rozhodne v jeho prospěch.
„Pozemky může získat kdokoli další. Pro nás, jakožto mezinárodní společnost působící na čtyřech kontinentech, je znepokojující zjistit, nakolik je český právní systém neschopný ochránit právní titul,“ řekl týdeníku Euro šéf Prologisu Ben Bannaryne. Firma prý zvažuje, zda v Česku bude ještě vůbec investovat.

  • Našli jste v článku chybu?