Menu Zavřít

Peníze na jednu noc

27. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Zetor platí roční úrok 27 milionů korun z podezřelého závazku

Výrobce traktorů Zetor a jeho majitel HTC holding jsou v tak špatné finanční situaci, že nemají prostředky ani na ekologickou sanaci strusky či výplaty zaměstnancům v řádném termínu. Státu navíc dluží stamiliony korun. „Výplaty máme dostávat vždy k patnáctému každého měsíce, ale pravidelně přicházejí se zpožděním. A situace se nelepší, spíše naopak. Nejhorší je to nyní ve výzkumném ústavu, kde zaměstnanci tento měsíc – přestože je už dva týdny po termínu - ještě výplatu nedostali,“ řekl týdeníku EURO předseda odborového svazu Zetor Slévárny Zdeněk Mitisek. A dodal: „Vypadá to tu jako měsíční krajina. Všude vyvezené haldy písku a strusky, která se nezvládá ekologicky likvidovat. Chybí na to čas i peníze. A bude ještě hůře, protože teď vyhodili podnikového ekologa.“
HTC holding přesto zvládá vytahovat z brněnské fabriky desítky milionů korun ročně do svých kapes. Týdeník EURO již dříve (EURO 42, 43/2003) přinesl informaci o podezřelém dlouhodobém závazku ve výši 463 milionů korun, který se objevil v účetní závěrce Zetoru k 31. 12. 2002. Auditor tuto položku v komentáři k závěrce nijak nevysvětlil a stejně mlčí i zástupci HTC holding. Ředitel Zetoru Pavol Hubočan na otázky novinářů neodpovídá.

Historie fiktivního závazku.

Vznik půlmiliardového závazku byl podle zdrojů týdeníku EURO natolik podezřelý a nestandardní, že politika mlčenlivosti je pochopitelná. „Zetor si vypůjčil peníze jen na jednu noc. Přitekly ze slovenské UniBanky a vzápětí šly zpátky na tamní účet HTC holding. Celá operace však byla zaúčtována tak, že došlo ke snížení závazků ze soudního vyrovnání, a naopak se objevil nový závazek vůči HTC,“ uvedl zdroj týdeníku EURO.
Pokud by nyní poslal stát Zetor do konkursu, bude HTC holding figurovat nejen jako vlastník, ale především jako významný věřitel. Navíc Zetor platí za tento uměle vytvořený závazek slovenské skupině roční úrok ve výši 27 milionů korun.
V letošním roce si HTC holding ze Zetoru vytáhl již sedmdesátimilionovou bonitní pohledávku za Motokovem Canada a snaží se inkasovat sto milionů korun za nepotřebné zetorácké zásoby z provozního úvěru. Ten poskytla Česká konsolidační agentura firmě Revitalizační Traktor. S vyplacením zásadně nesouhlasí poradenská firma SGS, najatá konsolidační agenturou právě na kontrolování účetnictví Revitalizačního Traktoru. HTC holding se opakovaně pokouší konsolidační agenturu přesvědčit, aby smlouvu s SGS vypověděla.

MM25_AI

Milionová domů.

Další malou domů si HTC holding poslal rozhodnutím, že si Zetor pořídí informační systém od firmy HT Computers, patřící do stejné skupiny. Zdroj týdeníku EURO uvádí, že byl software předražený a dodnes úplně nefunguje: „Měl být definitivně spuštěn v lednu, ale nebyl doladěn dodnes. K ekonomickému řízení firmy se moc používat nedá.“
Mezi zbytečné výdaje je možné započítat i čtyři nové Volkswageny Passat, které si Zetor v loňském roce pořídil na leasing. Z přílohy k účetní závěrce k 31. 12. 2003 vyplývá, že průměrná cena jednoho vozu z nové ředitelské flotily přesahuje 1,1 milionu korun.

Na sliby zapomeňte.

Česká konsolidační agentura je přesto ochotna HTC holding vyjít vstříc a odložit splatnosti třetí splátky kupní ceny ve výši 140 milionů Kč a dvou provozních úvěrů (700 milionů Kč pro Revitalizační Traktor a 80 milionů Kč od Zetor P. D. C.). V materiálu, jejž připravila a který má do vlády předložit ministr financí Bohumil Sobotka, se počítá s prolongací provozních úvěrů do 30. 6. 2005 a poslední splátky kupní ceny do 31. 12. 2004. Podmínkou prolongace sedmisetmilionového úvěru pro Revitalizační Traktor ale má být „dozajištění majetkem skupiny Zetor“.
Vzhledem k dřívějším vyjádřením ministrů financí a průmyslu (EURO 42/2003) je pravděpodobné, že tato vůči HTC milosrdná varianta bude vládou schválena. V materiálu připraveném pro schůzi kabinetu jsou uvedeny i dvě jiné než smírné možnosti. První spočívá ve vymáhání pohledávek za společnostmi HTC, ale „rizikem této varianty je skutečnost, že není možné předpokládat, že by společnost HTC začala dobrovolně hradit své závazky“. A druhá je restriktivní nejen vůči HTC, ale i vůči skupině Zetor. Zde je rizikem „konkurs společností skupiny Zetor se všemi sociálními a ekonomickými dopady“.
V důvodové zprávě jsou dále rozebrány podmínky smluv uzavřených mezi konsolidační agenturou a HTC holding. Je tak zřejmé, že slovenský investor nejen nezaplatil v termínu kupní cenu, ale neplní ani další podmínky smlouvy. Zavázal se neprovádět zásadní změny úrovně zaměstnanosti, a přitom masivně propouští. Zavázal se investovat 300 milionů korun v průběhu pěti let, ale zatím neinvestoval nic. A také se mu nepodařilo získat prodejní síť Motokovu.

  • Našli jste v článku chybu?