Menu Zavřít

Peníze nebo půdu

2. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Vládní koalice chce začít jednat s církvemi o majetku

Stačí, když Topolánkova vláda vydrží u moci minimálně půl roku, a vleklý problém majetkového narovnání mezi státem a církvemi bude vyřešen. Kuloárová poznámka jednoho z ministrů zní hodně optimisticky, ne však nereálně. Předpokladem je už fakt, že vládní legislativu a resorty kultury, financí i místního rozvoje mají v rukou křesťanští demokraté, což se dosud nikdy nestalo. Navíc kabinet má teprve dva týdny důvěru Poslanecké sněmovny a od jeho šéfa už vzešla konkrétní nabídka církvím k novému kolu jednání. Vyjednavači teď dolaďují termín první schůzky: mělo by jít o první půli února a přítomni mají být předsedové všech tří koaličních stran.

Čunek pro finanční náhradu.

„Vím o tom. Mezi politiky se o setkání diskutuje, ale datum ještě nepadlo,“ potvrdil týdeníku EURO předseda KDU-ČSL, vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. „Musí proběhnout schůzka, kde zřejmě budou vládou určení lidé, premiér, vicepremiéři nebo předsedové koaličních stran a zástupci církví. Na ní se dohodne harmonogram a teprve pak se může volit způsob řešení,“ upřesnil. Osobně si myslí, že nepůjde církvi vrátit všechno, protože hodně zabaveného církevního majetku v průběhu let zmizelo či bylo zničeno, nebo také naopak bylo zhodnoceno. „Já bych vzal v potaz poslední výstupy vyjednavačů z jara 2005, před pádem vlády Stanislava Grosse. Tam byly některé zajímavé návrhy (šlo o takzvanou stoletou rentu, kdy by církve dostávaly od státu jako finanční náhradu za majetek zabavený po roce 1948 miliardu korun ročně po dobu padesáti až sto let - pozn. red.), nevytvářel bych nic nového. Vzniklá komise by se s tím měla seznámit a někam bychom se posunuli,“ řekl minulé úterý šéf lidovců týdeníku EURO. Vyřešit co nejdříve vztahy státu a církví je podle něho nutné.

Jehlička a Svoboda.

Premiér Mirek Topolánek se nechtěl vyjádřit k informaci olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera (viz rozhovor na str. 37), že právě od vedení vlády vyšel podnět k novému dialogu státu s církvemi. Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) týdeníku EURO sdělil, že s premiérem o vzniku nové restituční komise ještě nemluvil, zato prý o strategii při vyjednávání o církevním majetku už druhý den po nástupu do funkce hovořil s vládním šéflegislativcem, ministrem Cyrilem Svobodou z KDU-ČSL. „Ten tyto věci dobře zná,“ zdůraznil Jehlička. „Bude ustavena koaliční komise a církevní komise, kde budou zástupci České biskupské konference a řeholí. Ti nám musejí sdělit svoje představy a pak začneme jednat,“ prohlásil ministr, který se už minulé pondělí vyslovil pro ratifikaci smlouvy s Vatikánem ve znění, které předchozí sněmovna odmítla. V koalici se však kolem jednání o církvích chodí po špičkách. Cyril Svoboda totiž minulé úterý tvrdil, že o chystané komisi vůbec neví. „Teď to od vás slyším poprvé, takže se nemohu vyjádřit,“ řekl týdeníku EURO.
O tom, že je na pořadu nová debata o církevních restitucích, ještě nevědí ani zástupci Strany zelených. „Myslím, že po sedmnácti letech je na čase se s tím nějak vypořádat, ale o nějaké schůzce nebo komisi nemám informace. To je nejprve na úvaze koaličních předsedů, než se nějaký ministr zahraničí o tom něco dozví,“ prohlásil šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. Podle poslance Přemysla Rabase (SZ) zatím informace nepronikla ani do klubu zelených zákonodárců.

bitcoin školení listopad 24

Jandák: z toho nic nebude.

Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák z ČSSD si myslí, že největší pokrok při jednání s církvemi nastal za jeho působení. „Byl jsem první ministr kultury, který přijal zástupce všech šestadvaceti církví. Tehdy se věc začala hýbat a hýbe se dodnes. Ale současným tanečkům nevěřím,“ uvedl pro týdeník EURO. Od představitelů katolické církve prý slyší obavy, že se sice začne jednat, ale nebude z toho nic. Současná koalice ODS, lidovců a zelených bude totiž podle Jandáka prosazovat model úplné odluky církví od státu, zatímco ty budou požadovat výhodnější a měkčí systém kooperace. Tedy finanční spoluúčasti.
Bývalý šéf resortu kultury zdůrazňuje, že právě během jeho ročního působení ve funkci byly církvi jednotlivě vydány některé nemovitosti. Ačkoli arcibiskup Graubner v rozhovoru pro týdeník EURO vyzdvihl pozitivní roli Jandákových náměstků, tedy také Františka Formánka, pro zlepšení vztahů mezi ministerstvem a církvemi, exministr to považuje za přehnané. „Nevěřte tomu, tak to není,“ ohradil se bez bližšího upřesnění. Faktem však je, že právě třeba Formánek a jím doporučený tehdejší personální šéf ministerstva Petr Miller stáli za výměnou mnoha úředníků ministerstva. Loni v létě pak odešla kvůli konkurzu z postu ředitelky církevního odboru Jana Řepová, někdejší církevní poradkyně expremiéra Václava Klause.

Koalice o církvích
„Vláda podpoří církve a náboženské společnosti při plnění jejich nezastupitelné úlohy v posilování morálních a duchovních hodnot v životě české společnosti. Vláda bude usilovat o dořešení vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, včetně mezinárodní smlouvy mezi ČR a Svatým stolcem. Zahájí přípravu novely zákona o církvích a náboženských společnostech, které považuje za nezastupitelnou a obohacující součást společnosti.“
Zdroj: program vlády

  • Našli jste v článku chybu?