Menu Zavřít

Peníze nepřitečou

14. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Nový plán na založení svazku měst a obcí nic nezachrání

Problematické rozhodnutí zlínské radnice o prodeji akcií místních Vodovodů a kanalizací (EURO 20/2002) má první výsledky. Po horečnatých jednáních minulých dnů se ukázalo, že zlínský region definitivně přišel o téměř devítisetmilionovou dotaci z bruselského fondu ISPA. Sdružení Zlínsko-likvidace odpadních vod neuspělo u České spořitelny (ČS) s žádostí, aby tuto dotaci neblokovala a vrátila akcie Vodovodů a kanalizací Zlín (VaK) zpět do vlastnictví měst a obcí. Představitelé města Zlín nyní tvrdí, že mohou fatální chybu ještě napravit. O dotace bude znovu žádat svazek měst a obcí, jehož založení chtějí navrhnout. Odborníci však upozorňují, že ani tudy cesta nevede.

Nepoužitelný projekt.

Město Zlín prodalo akcie VaK na konci dubna. Za hlasovací práva k celkem 44 procentům akcií, které koupila Česká spořitelna pro francouzskou firmu Vivendi Water, dostalo 71 milionů korun. Dalších 23 milionů inkasovalo od bratislavské společnosti Stredoeurópský maklérsky dom za zhruba tři procenta akcií. Smlouvy o prodeji podepsal místostarosta Milan Soldán, a to na základě hlasování zlínského zastupitelstva ze 4. dubna. Rozhodnutí předcházelo výběrové řízení na provozovatele VaK, v němž zástupci Zlína zvolili pražskou společnost Jižní vodárenská ze skupiny Vivendi. Prodej akcií byl odvetou, když tohoto vítěze odmítli ostatní akcionáři VaK, menší města a obce v regionu. Jejich Sdružení Zlínsko-likvidace odpadních vod už rok připravovalo projekt na modernizaci regionální vodárenské sítě a žádost o dotace z evropských fondů ISPA. Nyní je projekt nepoužitelný. „Po přesunu 44 procent akcií VaK na Českou spořitelnu nebo dalšího soukromého vlastníka už nemá šanci,“ potvrdil minulý týden náměstek Státního fondu životního prostředí Tomáš Novotný. O prostředky z fondu ISPA mohou žádat pouze subjekty, v nichž mají města a obce trvale více než devadesátiprocentní majetkovou účast.

bitcoin školení listopad 24

Plánem je svazek.

Sdružení Zlínsko-likvidace odpadních vod se v současnosti snaží, aby opět naplnilo podmínku devadesátiprocentní účasti. Proto nejprve Zlínu a poté České spořitelně navrhlo, že akcie koupí. Zlín odmítl s tím, že žádost přišla pozdě. Zablokované dotace nejsou dostatečně silným argumentem ani pro generálního ředitele ČS Jacka Stacka. „Nemůžeme zastavit prodej hlasovacích práv k akciím Vodovodů a kanalizací Zlín ve prospěch Vivendi Water, protože jsme vázani smlouvou s touto společností,“ uvedla spořitelna v úterý 11. června po jednání Stacka se starosty zlínského regionu. Ten starosty bez dalšího upřesnění ujistil, že spořitelna najde spolu s Vivendi cestu, jak se k dotacím dostat. „Náš společný zájem je, aby 600 tisíc obyvatel Zlínska mohlo užívat prostředků z fondu ISPA,“ řekl.
Společným řešením má být plán na založení svazku měst a obcí. Jako první se s ním seznámí zlínská rada, tento bod má na programu v pondělí 17. června. Místostarosta Milan Soldán, který letos v dubnu prosadil prodej zlínských akcií do rukou České spořitelny, nyní tvrdí, že nechce ve svazku žádný soukromý subjekt. „Chceme, aby tato iniciativa zahrnovala výhradně veřejný, obecní prvek, nikoli soukromé osoby nebo jiné privátní subjekty. Privátní zájmy se obvykle dostanou do rozporu se zájmy veřejnosti,“ vysvětluje v tiskovém prohlášení. Zástupci státní správy upozorňují, že případný svazek bude mít značně omezený prostor. „Dotace by dostal jen na nové čistírny odpadních vod a výstavbu kanalizace v obcích, jež ji dosud nemají. Tyto investice by přitom musely jít jen do obcí s více než dvěma tisíci obyvatel,“ prohlašuje za ministerstvo životního prostředí ředitel odboru integrovaného financování Ctibor Kocman. Původní projekt, který zahrnoval hlavně modernizaci stávající vodárenské sítě a počítal s dotacemi ve výši 880 milionů korun, se při takovém omezení ani zdaleka nepodaří naplnit. „Z podmínek Bruselu jasně vyplývá, že svazek nebude moci žádat o peníze na rekonstrukce již vybudovaných čistíren a kanalizačních sítí,“ dodává za SFŽP i náměstek Novotný.

Neslyšeli.

Mimozlínské obce se minulý týden odmítly k možnosti vstupu do nového svazku vyjádřit. „Zatím máme jen kusé informace z tisku, takže vůbec nevíme, co plán obnáší,“ uvedl tajemník Sdružení Zlínsko-likvidace odpadních vod Radomír Zemánek. Menší obce vidí stále jedinou cestu k dotacím přes nákup akcií od České spořitelny. Zastupitelstvo Otrokovic minulý týden odhlasovalo, že se město pokusí koupit další akcie VaK, aby v něm získalo alespoň třetinový podíl.
Kocman stále nechápe, proč zlínští radní akcie prodali. „Už vloni v prosinci jsme jim spolu s náměstkem Novotným říkali, aby je neprodávali. Bohužel neslyšeli, nebo nechtěli slyšet. Těžko říci, proč naopak uvěřili nepodloženému slibu, že o dotace nepřijdou,“ říká.
Vladimír Daťka, který zná problematiku vodárenství ze svého dřívějšího působení v představenstvu VaK a byl na zlínské radnici jediným oponentem prodeje akcií, považuje hlasování ze 4. dubna za politický handl. „Smlouvy s Českou spořitelnou nebyly k dispozici, takže zastupitelé v podstatě podepsali bianko směnku. Horší však je, že hlasovali pro prodej, aniž by se zajímali o jeho důsledky pro občany města,“ podotýká bývalý primátor. Ve vodárenství platí pro investice jednoduché pravidlo: Když na ně region nedostane dotace, zaplatí je jeho obyvatelé ve zvýšených cenách vody. „Teď je vodné a stočné kolem čtyřiceti korun, bez dotací se v krátké době zvýší na dvojnásobek,“ odhaduje Daťka.

  • Našli jste v článku chybu?