REAKCE Vážená redakce, dovoluji si reagovat na text Petra Holce Když (ne)teče ropa (Euro 45).
Chci uvést na pravou míru následující tvrzení: —Je viak velký rozdíl mezi těžaři uhlí a ropy: zatímco MND platí třeba malým Dambooicím 20 milionu korun ročně, Czech Coal odvádí Litvínovu, na jehož území těží uhlí, pouze 158 tisíc korun.“ Bohužel toto tvrzení neodpovídá skutečnosti a pro čtenáře je velmi zavádějící.
Všichni těžaři (tedy uhelní i naftoví) se při výpočtu odvodů řídí stejným zákonem. Ten stanovuje poplatky z vydobytého nerostu i např. ze záboru území, na kterých těžba probíhá.
Peníze připadnou obci, na jejímž katastru se těží. V případě Severní energetické a.s. (dříve jsme byli součástí skupiny Czech Coal, ale v roce 2013 se tehdejší Litvínovská uhelná oddělila od této skupiny a akvizicí elektrárny Chvaletice dala základ nové energetické skupině – Severní energetická) se jedná především o obec Horní Jiřetín, která je v podobné pozici jako Dambořice. Ročně tato obec o 2000 obyvatelích dostává kolem 40 milionů korun, což je více než 2/3 jejího ročního rozpočtu.
Katastru Litvínova se těžba téměř nedotýká, tedy proto Litvínov nedostává tento typ zákonných odvodů. V regionu však kromě nich dobrovolně přispíváme na desítky sociálních, ekologických, preventivních, sportovních a kulturních projektů, a to v řádech desítek milionů korun ročně.
O autorovi| GABRIELA sÁRIČKOVÁ BENEŠOVÁ, manažer komunikace a mluvčí skupiny Severní energetická a.s.