Menu Zavřít

Peníze v teple

20. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Ostravští zastupitelé rozhodnou, zda Dalkia získá monopol

Ostrava čeká bombu - právě na den vydání tohoto čísla týdeníku EURO(pondělí 24. června) slíbila firma Dalkia Morava sdělit definitivní nabídku za odkoupení společnosti Zásobování teplem Ostrava (ZTO). Dalkia se patrně bude chtít ukázat, protože předchozí hlasování ostravského zastupitelstva o prodeji ZTO bylo velmi těsné a pochybovačných hlasů spíše přibývá (EURO 6,12,19/2002). Dalkia o ZTO zřejmě velice stojí, jinak by se nevložila do tak nestandardního počínání, jako je petiční válka.

Začali si občané.

V situaci, kdy už se zastupitelé hádají o výšku ceny, za níž ZTO prodají, volají občané po koncepčním liberalizovaném řešení. Žádají vytvoření trhu s teplem, v němž by samostatné ZTO mělo sehrát klíčovou roli, a proto by nemělo být prodáno monopolnímu dodavateli tepla. Petice dokazuje starou pravdu, že lidé se probudí až pod tlakem blížícího se rozhodování. Zastupitelstvo má totiž rozhodnout již ve středu 26. června. Za několik dní se pod petici stačilo podepsat přes 1200 Ostravanů. Teprve teď začali přemýšlet o tom, že teplo z různých zdrojů nestojí stejně a že dohoda z Dalkií by je navždy zbavila možnosti volby. Ale co s tím do středy? Občanům by nakonec mohlo být jedno, jestli jim na podzim zatopí ještě ZTO, nebo už Dalkia. Ale nemůže jim být jedno, jestliže jejich petici nikdo nevezme v potaz. Vyhovět jim by znamenalo rozhodování na dlouhý čas odložit. Tomu nic objektivního nestojí v cestě, kdyby to ovšem nebylo proti zájmům mnoha zastupitelů.

Reklamní válka.

Aby kontrovala občanské petici, oživila Dalkia staré spory velkých odběratelů tepla se ZTO o dvousložkovou cenu. V privatizačním zápalu se na ně více než na půl roku zapomnělo a teď se velice hodí. Nic nevadí, že ZTO drží cenu za teplo na jedné z nejnižších hladin v republice. Některým bytovým družstvům a správcům budov s velkými vytápěnými prostory (jako jsou školní auly či dvorany) vadí, že jednou ze složek poplatku je cena za vytápěnou plochu, která se platí po celý rok i v červnových parnech. Skutečná spotřeba se účtuje až v druhé složce. Dalkia využila nespokojenosti těchto velkých zákazníků k podpisu prohlášení, podporujícího vstup silného a dlouhodobého partnera do ZTO. Ředitel ZTO Jan Paprskář považuje takové počínání Dalkie za nekalou soutěž.
Nejvíce rozbouřil ostravskou teplárenskou scénu soukromý inzerát zastupitele Radoslava Štědroně. Kritizoval v něm, že kupující tak velkého podniku je vybírán bez řádné soutěže. A neváhal v inzerátu vyslovit těžké obvinění: „Já si myslím dokonce, že jde o korupci“. Na neadresné obvinění nikdo adresně nezareagoval. Dalkia v regionálním tisku spustila reklamní smršť, aby přesvědčila o výhodnosti své nabídky. V rozhovoru pro EURO Štědroň překvapil, že patří k zastáncům prodeje ZTO: „Ale jen za čistších podmínek veřejné soutěže. A taky za mnohem více peněz. Jestliže ZTO prodáme za nabízených 630 milionů, tak budou ve firmě Vivendi, která vlastní Dalkii, týden v lihu,“ myslí si Štědroň. Korumpováním, před nímž varuje, ani zdaleka nemyslí firemní podporu zdejšímu hokeji, i když si tím Dalkia zabezpečila nejméně jeden hlas zastupitele Černíka. „Ale byl to šok, když Černík po sedmi letech promluvil v zastupitelstvu,“ komentuje Štědroň.

FIN25

Muži na hraně.

Ostravským investigativcům, kteří sledují prebendy volených zástupců v dozorčích a správních radách, uvízl v síti i místostarosta Ladislav Stehlík. Ke svému platu si měsíčně přilepšuje 18 500 korunami, více než polovinou za post předsedy dozorčí rady ZTO. Kromě toho mu společnost ZTO vyplatila i čtyřicetitisícový podíl ze zisku. Podobné částky našli na své výplatní pásce i členové dozorčí rady ZTO Jiří Černota a Ilja Racek, novopečený ředitel ostravského televizního studia. Takových politiků, ochotných dozírat, spravovat a inkasovat, je v Ostravě mnoho včetně krajského hejtmana Evžena Tošenovského. Na triu Stehlík, Černota, Racek je však nejpodivuhodnější to, že při posledním hlasování o prodeji ZTO firmě Dalkia hlasovali proti svým tučným prebendám a pro prodej ZTO. Že by svědomí? Ale tomu by šlo nejlépe ulehčit, kdyby se zdrželi hlasování, aby předešli střetu zájmů. Tím by ovšem zcela změnili situaci, protože ve prospěch transakce 15. května rozhodly pouhé dva hlasy.
Místostarosta Stehlík říká, že při volbě nemyslel na svůj profit, ale na občana. A že pro občana je dokonce lepší, když se ZTO prodá za menší částku dobré profesionální firmě než za miliardy, po kterých volá Štědroň. „Ty miliardy by musel splácet zákazník,“ je přesvědčen Stehlík. Zastupitel Černota se při volbě cítil být zavázán městu: „Město bude mít profit, když se ZTO dobře prodá. Osamocené by stejně dlouho nevydrželo.“

Výbor živí liberální naději.

Černota je přesvědčen, že na liberální energetickou koncepci, po níž volá petice občanů, je už pozdě: „Měli ji vyžadovat před půldruhým rokem, kdy se privatizovaly primární energetické zdroje,“ tvrdí. Personálně obměněný finanční výbor zastupitelstva se přesto s notnou převahou postavil za zpracování energetické koncepce. Většina jeho členů věří, že z nadcházejícího zasedání nevzejde ukvapené rozhodnutí. „Ostrava je výjimečná tím, že má víc zdrojů tepla, než je schopna využít a spotřebovat,“ burcuje zastupitel Radim Nováček. „Uvázat se na jediný zdroj by bylo osudovou chybou.“

  • Našli jste v článku chybu?