Menu Zavřít

Perla sbírá ocenění

17. 7. 2008
Autor: Euro.cz

Skanska / ČSOB

Cestu údolím nudy a bídy připomíná prohlídka většiny administrativních komplexů, které u nás vznikly v posledních dvaceti letech. Proto byl napjatě očekáván projekt nového sídla ČSOB v pražských Radlicích.
Největší tuzemská banka si největší administrativní stavbu v Česku objednala od největší stavební firmy v zemi a nabídla spolupráci zřejmě nejprominentnějšímu z českých architektů střední generace.
Podle projektu Josefa Pleskota postavila Skanska sídlo za tři miliardy a od té doby komplex sbírá jedno ocenění za druhým
Nejnověji se ústředí ČSOB Group stalo „nejzelenější“ administrativní budovou ve střední Evropě. Americká instituce U.S. Green Building Council, která posuzuje budovy právě z hlediska ekologické šetrnosti, udělila stavbě certifikaci zlatý stupeň LEED. Tím se centrála ČSOB Group zařadila ke světové ekologické špičce. „Bodovací systém LEED má mnoho kritérií, jež rozhodnou o tom, na které příčce se daná budova umístí. Při hodnocení sídla ČSOB ovšem vznikl precedent a nyní hraje roli také to, že minimálně třicet procent užitné plochy administrativní budovy je přístupné všem jejím uživatelům. Prostorové uspořádání sídla ČSOB hodnotitele evidentně nadchlo,“ říká generální ředitel společnosti Skanska Reality Petr Fanta.
Pětipatrová stavba pojme 2 500 zaměstnanců a její celková podlahová plocha činí více než 82 tisíc metrů čtverečních. Byla navržena jako ekologicky nenáročná a zvláštní důraz kladl tvůrčí tým na to, aby citlivě zapadla do okolního Radlického údolí.
K životnímu prostředí se snažila být ohleduplná i výstavba této obří budovy. Během ní byly například operativně využity železobetonové konstrukce, které v místě zbyly po budování metra v osmdesátých letech a které nacházeli stavbaři při hloubení základů.
Mezi šetrné technologie patří například i zavlažování střešní zahrady recyklovanou dešťovou vodou, úsporné osvětlení řízené automatickým systémem či automatizovaná správa všech základních funkcí budovy.

  • Našli jste v článku chybu?