Dnes kuchařem, zítra skladníkem a pozítří pomocníkem na stavbě? Uplynulý rok změnil mnohé a novým poměrům se lidé musí chtě nechtě přizpůsobit. Zejména pokud pracovali v odvětví pohostinství, hotelnictví či dalších sektorech cestovního ruchu, který de facto ze dne na den kompletně zamrzl a dosud se z neplánovaného zimního spánku neprobral.
Kdo nechce spoléhat na pomoc státu, o jejíž (ne)efektivnosti by se daly napsat stohy papírů, musí na čas odložit hrdost stranou a sáhnout po práci, která třeba tak úplně nesplňuje jeho ideální představy, ale umožní uživit rodinu, zaplatit nájem a třeba i nové kolečkové brusle – protože nic moc jiného se aktuálně beztak dělat nedá. Proto se z pilotů dopravních letadel stali řidiči dodávek, z hoteliérů prodavači v supermarketech a majitelů tenisových kurtů pracovníci ostrahy. Bez flexibility to v mnoha případech nejde.
Právě na flexibilitu vsadili už před časem – aniž by tušili, co za pár let přijde – v českém start-upu Grason, když se rozhodli vyvinout aplikaci, která by propojila zájemce o krátkodobé úvazky s firmami, které momentálně trpí akutním nedostatkem pracovníků. „Na začátku jsme se zaměřili na vytvoření tržiště flexibilních směn v gastronomii, která ale jako obor s příchodem krize víceméně padla,“ popisuje pozadí vzniku aplikace spoluzakladatel Grasonu Karel Mařík.
Později ji se svými kolegy radikálně proměnil. Dne je z ní platforma, která dokáže zprostředkovat práci napříč různými podnikatelskými sektory. „Přemýšleli jsme, jak trhu pomoci, věděli jsme, že jsou naše zkušenosti a řešení transformovatelné do dalších odvětví. Vytvořili jsme proto novou aplikaci GrasonPlan. Ta umí pracovníky najít a směny jim naplánovat. Manažer se tak nikdy nemusí stresovat, jestli má na směně dostatek personálu,“ dodává Mařík.
Práce na pár kliknutí
Princip používání aplikace není složitý. Zaměstnavatel publikuje směnu, zvolí, o jakou kategorii pracovníků má aktuálně zájem, tedy zda hledá kuchaře, skladníka či třeba prodavačku, práci popíše, stanoví, od kdy do kdy ji bude daný člověk vykonávat, a případně stanoví požadavky na oděv. Software pak na základě algoritmu její nabídku vytipovaným uchazečům, kteří mají zrovna volno. Ti v případě zájmu směnu odkliknou a navrhnou požadovanou mzdu. A pokud pracovník splňuje na základě přiloženého „mikro CV“ i uvedené výše odměny požadavky firmy, domluva je na světě.
Je zřejmé, že nejčastějšími uživateli aplikace jsou lidé pracující takzvaně na dohodu. Tu se svými dočasnými zaměstnavateli podepisují fyzicky zpravidla v den nástupu na směnu. „Do pracovněprávního vztahu ani výplaty aplikace nijak nezasahuje. Pokud by nebylo něco v pořádku, projeví se to v hodnocení pracovníka nebo podniku, poté do sporu vstoupíme my jako mediátor. Pokud klesne pracovníkovi hodnocení nebo snad nepřijde na směnu, což se stává ve třech procentech případů), je z aplikace vyřazen,“ podotýká Mařík s tím, že i samotný proces uzavírání smluv by chtěli v Grasonu do budoucna plně zdigitalizovat.
Aplikaci využívá i Alza
Aplikace představuje z pohledu ohrožených pracovníků chytrou a pohodlnou cestu, jak překlenout toto ekonomicky i psychicky náročné období. Současně s tím ale může posloužit i jako řešení dlouhodobé, a to hned dvěma způsoby. Pro některé lidi se totiž možnost plánovat si práci tak, jak se to hodí především jim, stala jakýmsi životním stylem. Takoví jedinci se do tradičního zaměstnání na plný úvazek s fixně danou pracovní dobou nepohrnou. A díky platformě od Grasonu vlastně ani nemusí – nabídky budou mít neustále při ruce a je pouze na nich, jestli je přijmou.
Dlouhodobý potenciál má však aplikace i z hlediska zaměstnavatelů. „Pokud chce firma s pracovníkem spolupracovat dlouhodobě, jednoduše si ho vloží do aplikace GrasonPlan, která slouží k plánování směn vlastním zaměstnancům a brigádníkům. GrasonPlan odbourává nutnost jednotlivým pracovníkům volat nebo psát ohledně nových směn a následně si je doplňovat do tabulky někde bokem. Naše řešení zvládne vše na pár kliknutí – upozorní lidi na směny a navíc i pohlídá jejich potenciální kolize. Manažerům pak poskytne přehled, jak si daný vedoucí s plánováním směn stojí a zda na nich má málo, nebo naopak až moc personálu,“ uzavírá Mařík. Aplikaci aktuálně používá na 350 tuzemských podniků včetně internetových obchodů Alza a Mall.cz a 4,5 tisíce pracovníků. Ti od roku 2018, kdy byl Grason založen, stihli odpracovat už přes 22 tisíc směn a vydělat 25 milionů korun.