Menu Zavřít

Pes kandidátem na guvernéra ČNB

29. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Je jmenování Bohuslava Sobotky vicepremiérem pro ekonomické otázky "správný tah"?

Myslíte si, že jmenování Bohuslava Sobotky vicepremiérem pro ekonomické otázky byl „správný tah“?

  • ano 59,9 %
  • ne 24,5 %
  • nevím 15,6 %

Takřka šedesát procent účastníků manažerského barometru se přiklání k názoru, že jmenování Bohuslava Sobotky vicepremiérem bylo správné. Nicméně pro „čtivost“ pravidelné ankety týdeníku EURO jsme opět zvolili ty reakce, které vyjadřují odmítavé stanovisko. Odpovědi, které jsou negativní, vesměs obsahují silnější a zajímavější názor, a tak se například z té první dozvíme: „Z pohledu premiéra bych uvedený krok považoval za správný tah, neboť ministr Sobotka zřejmě patří k nejvěrnějším „Yesmanům“ v současné vládě, dělá za premiéra dost „špinavé“ práce a ten potom může na různé otázky odpovídat vágně nebo demagogicky. Z pohledu české ekonomiky, zvláště v delší perspektivě, se domnívám, že tento krok povede jen k dalšímu znejistění potenciálních investorů. Domnívám se, že s nástupem Špidlovy vlády česká ekonomika ztrácí mnoho liberalismu, což v kombinaci se zhoršováním investorského prostředí (vyšší daňové zatížení ve srovnání s jinými okolními ekonomikami, relativně rychlý růst nákladů na pracovní sílu, značná míra nasycenosti trhu v ČR a bezprostředním okolí, nízká úroveň výdajů na vzdělanost a vědu a tak dále) povede v horizontu několika let ke změně náhledu na českou ekonomiku. Připočteme-li k tomu obrovskou chuť současné vlády k růstu státního direktivismu (sociální oblast, policie, veřejnoprávní média, zemědělství…), který je sice politicky pohodlný, avšak nesmírně „drahý„ a neefektivní, potom naše vyhlídky a také podmínky pro fungování příští vlády (doufám jiné barvy) nevidím moc růžově.“
Všechno je to zmar. Tak se dá charakterizovat tato odezva: „Současná vláda netrpí nadbytkem ekonomických expertů, takže si nemůže příliš vybírat. Zdá se, že vzájemná důvěra mezi Špidlou a Sobotkou byla hlavním motivem pro tento krok. Sobotka se ukázal být tvrdším a schopnějším ministrem, než se zdálo, a momentálně je asi nejvhodnějším kandidátem pro tuto funkci. Jiným problémem ovšem je polovičatost „reformy“, která je socialistickou vládou prováděna proti vůli socialistického voličstva a v rozporu s mnoha předvolebními sliby a představami vůdců ČSSD. Výsledkem je pouhé odsunutí problému a v nejlepším případě jeho nezhoršování. Stav ODS ovšem rovněž nevzbuzuje žádné naděje….“
Jak vidno, při obsazování důležitých politických postů praktické zkušenosti žádnou roli nehrají, to si myslí tento manažer: „Oslnivá kariéra pana Sobotky pokračuje. Jak je vidět, tak se bez jakýchkoliv praktických zkušeností lze stát nejen ministrem financí, ale i vicepremiérem pro ekonomické otázky. Pokud se sociální demokracie nějakým zázrakem udrží u moci i po příštích volbách, navrhnu svého psa jako kandidáta na funkci guvernéra ČNB.“
To by snad ani nešlo, kdybychom dotazem nepotěšili alespoň jednoho z respondentů pravidelné ankety. Poslední reakce je toho důkazem: „Vaše dnešní otázka mě opravdu rozesmála. Před několika dny jsem totiž shlédl v divadle svěží upravenou hru s názvem „Klec bláznů“ a nyní mi tato asociace přišla v souvislosti s tímto krokem české vlády opravdu vhod. Mgr. Sobotka je pro funkci vicepremiéra pro ekonomické otázky dozajista ten nejlepší kandidát. Svoje ekonomické znalosti totiž získal během ještě k tomu nedokončené náhradní vojenské služby na Finančním úřadě v Brně-Králově Poli. Poté dozajista někde viděl nějakého ekonoma, o ekonomice něco někde slyšel a možná také někdy bydlel vedle nějakého ekonoma, ovšem to je tak, co se týče ekonomické kvalifikace pana ministra, vše. Od školy doposud v praktickém životě nikdy nepracoval, ekonomicky žije zcela v temnotách, postupem času se z právníka bez praxe stal ekonomický „odporník“. Svoje kvality názorně demonstroval například v rámci reformy veřejných financí, když navrhl a Parlament díky vládní ČSSD schválil zrušení daňového osvobození u vkladů do obchodních společností a družstev při jejich přeměnách a fúzích. Odstavec, z něhož byly vklady vypuštěny, osvobozoval totiž nejen od daně z převodu nemovitostí, ale také od daně darovací, takže této dani darovací bude napříště podléhat v příslušné skupině od sedmi do 40 procent. Pokud tento nesmysl nestihne korigovat dodatečně Senát, důsledky pro českou ekonomiku budou zdrcující, zahraniční investoři utečou. Je to jasné, pro tragické omyly jsou třeba velké pravomoci, co na tom, že kvůli jednomu packalovi takto celá země upadne do hospodářské krize, vždyť nesmyslné výdaje vlády nakonec stejně zaplatí daňový poplatník.“

FIN25

Odpovídalo 82 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?