Menu Zavřít

Pestrá jarní nabídka

8. 4. 2019
Autor: Euro.cz

Dolní i Horní Rakousko lákají na zajímavé kulturní akce i degustace

Rakousko patří k nejoblíbenějším cílům českých turistů – jen vloni zaznamenala tato podalpská republika téměř 950 tisíc příjezdů z České republiky. Kromě Vídně a velehor Tyrolska či Salcburska jsou pro české cestovatele nejdostupnější Dolní a Horní Rakousko.

Vinařská ofenziva

Největší spolková země, Dolní Rakousy, vsadila letos na jaře na vinařskou tematiku. Od konce března tak v údolí Dunaje probíhá dvanáctý ročník akce wachau GOURMETfestival, kde se kromě řady místních vinařství prezentují i špičkoví rakouští a zahraniční kuchaři včetně například čínského Alvina Leunga, jehož hongkongská restaurace se pyšní hned třemi hvězdičkami průvodce Michelin. Další nášup vinařských degustací si návštěvníci této největší spolkové rakouské země mohou dopřát hned na konci dubna, kdy otevře veřejnosti své sklepy 240 vinařů ze tří regionů (Kremstal, Kamptal a Traisental) a nabídnou ochutnávku zralých i nových vín.

Ovšem dolnorakouská nabídka se rozhodně neomezuje jen na víno. V Křemži (německy Krems an der Donau) již od konce března běží velikonoční festival – Imago Dei (Obraz Boží) s tématem oběti. Návštěvníci festivalu se na toto téma podívají z pohledu křesťanské i islámské tradice a mohou si poslechnout kromě řady koncertů klasické hudby i například gruzínské chorály či zpěvy marockých berberských žen. A to všechno v působivém ambiente středověkého kostela minoritů. Pokud se posuneme proti proudu Dunaje, tak ve městě Ybbs an der Donau se od konce března koná desátý ročník největší přehlídky kabaretiérů v německy hovořících zemích. Popularitu akce potvrzuje i fakt, že řada představení byla vyprodána ještě před začátkem akce. Další kulturní akce slibuje i Dunajský festival – Donaufestival, který se koná v již zmíněné Křemži poslední dubnový a první květnový víkend a nabízí hudební a divadelní produkce, stejně jako výstavy a různé multimediální instalace.

Pivní tradice

Víno se pěstuje i v Horním Rakousku, ale v mnohem menším rozsahu než ve výše zmíněné spolkové zemi ležící na dolním toku Dunaje. Hornorakušané se ale mohou pochlubit rozsáhlou pivařskou tradicí. Zejména region Mühlviertel má v tomto ohledu co nabídnout, i proto založil spolu s Bavorskem a jižními Čechami takzvaný BeerWorldRegion. Jeden z nejzajímavějších pivovarů v Mühlviertelu najdeme ve městě Freistadt. Jeho návštěvnici si kromě skvěle zachovalých hradeb a historických domů v centru města mohou prohlédnout právě místní pivovar.

Ve městě se pivo vaří již od druhé poloviny 14. století, v roce 1770 se sdružili občané 149 domů v centru Freistadtu, držitelé práva vařit pivo, do společnosti Braucommune in Freistadt (Pivovarská komuna). Ta přetrvala dodnes, je majitelem místního pivovaru, a je dokonce jako právní forma zapsána v obchodním rejstříku

a existuje dnes jako jediná svého druhu v Evropě. A kromě prohlídek a pivních degustací nabízí šestidenní kurz, který umožní účastníkům stát se pivními someliéry. Další zajímavý pivovar najdeme v premonstrátském klášteře Schlägl, zde se pivo vaří přes 400 let a jako jediný rakouský klášterní pivovar umožňuje návštěvu výroby.

Pohled do budoucnosti

Horní Rakousko ale není jen zemí tradic, což potvrzuje i nabídka lineckého „muzea budoucnosti“ Ars Electronica Center. Zde se prezentují projekty vycházející z mediálního umění, technologie, designu a vědy. Na 6,5 tisíce metrů čtverečních výstavních ploch se můžete setkat s inovativními projekty, ve kterých se spojuje umění, technologie a společenský život. Část centra sice právě prochází přestavbou, ale přesto zde lze stále navštívit centrum Deep Space zprostředkovávající pomocí obrovských projekcí ve formátech 3D a 2D virtuální cesty vesmírem v rozlišení 8K. Tento technologicky pokročilý zobrazovací prostor lze využít i k dalším objevným cestám.

bitcoin_skoleni

Mimořádně zajímavý je například projekt Anatomický vesmír (Universum Mensch), který prostřednictvím atraktivních 3D vizualizací zprostředkovává objevování lidského těla, a to jak široké veřejnosti, tak studentům Lékařské fakulty linecké Univerzity Johanna Keplera. Navíc se zde každý rok začátkem září pořádá Festival Ars Electronica, který je známý i za hranicemi Rakouska.

  • Našli jste v článku chybu?