Ačkoliv developerské společnosti a realitní kanceláře tvrdí, že ceny nemovitostí dosáhly svého dna a znovu začínají růst, opak je často pravdou.
Autor: Jakub Hněvkovský
Není kdo by kupoval, nabídka stále ještě válcuje poptávku. A tak ceny nemovitostí si na svůj růstový trend ještě nějaký čas počkají.
Do výše cen nemovitostí se promítá celá řada faktorů, ale společným jmenovatelem je vždy vzájemná interakce nabídky a poptávky. A to jak nabídky a poptávky po vlastnickém bydlení, tak ale i nabídky a poptávky po nájemním bydlení.
Ačkoliv developerské společnosti a realitní kanceláře tvrdí, že ceny nemovitostí již našly své dno a nyní začnou růst, opak je však podle mého názoru pravdou. Na trhu se od doby, kdy ceny klesly na svá historická minima, příliš mnoho nezměnilo. O náznacích oživení poptávky nebo změnách na straně nabídky, které by vedly k růstu cen, nemůže být zatím řeč. Jaké jsou tedy hlavní důvody, proč ceny nemovitostí v dohledné době neporostou?
Lidé již „ve svém“ bydlí
Kdo chtěl bydlet ve vlastním a „měl na to“, tak si již vlastní bydlení pořídil. Od roku 2004 do roku 2008 vzrostl podíl bytů či domů ve vlastnictví jeho obyvatel o celých 15 procent (graf 1). V současnosti již více než 4/5 lidí bydlí ve vlastním a zbývajících 20 % za stávajících podmínek na vlastní bydlení jen tak nedosáhne (viz. dále). Navíc z českého realitního trhu téměř vymizeli zahraniční zájemci o koupi.
Graf 1: Podíl bytů/domů ve vlastnictví obyvatel ČR (2004-2008) Zdroj: ERAEurope Market Survey 2008/2009 V porovnání s Evropou a zejména potom s vyspělými státy západní Evropy vykazuje Česká republika jeden z nejvyšších ukazatelů vlastnického bydlení, viz. graf č. 2. Z uvedených čísel vyplývá, že na trhu v podstatě není příliš prostoru pro další expanzi poptávky. Nižší dostupnost úvěrů na bydlení**
Hypotéky na 100 % hodnoty nemovitosti za 4,5 % p.a. jsou minulostí. Hypoteční banky, ačkoliv objem nesplácených úvěrů nijak dramaticky neroste, jsou opatrnější a s rizikovějších hypoték (85 % LTV a více) téměř skončily. Na hypotéky tak dosáhnou pouze klienti s vlastními prostředky a i ty banky daleko pečlivěji prověřují. Testuje se především jejich schopnost splácet a v případě jakýchkoli pochybností banka úvěr raději zamítne. Nižší dostupnost úvěrů má potom logicky za důsledek nižší poptávku po novém bydlení.
Více na Hypoindex.cz