Za sedm roků, co ministerstvo obrany oceňuje bojovníky proti komunismu, se vyznamenání dočkalo 1657 lidí.
Plán byl jasný. Během noci ze 16. na 17. května 1949 měli vojáci z pelhřimovské posádky osvobodit politické vězně držené v pankrácké věznici, obsadit policejní budovu v pražské Bartolomějské ulici, generální štáb i letiště ve Kbelích a v Ruzyni.
Přípravy téhle tajné operace řídil dřívější protinacistický odbojář Květoslav Prokeš, který pro svou myšlenku získal řadu spolupracovníků. Akce byla ale prozrazena a Prokeše 16. května 1949 zatkla policie. Před soud se nakonec dostalo 72 lidí, Prokeše a několik dalších pak 5. listopadu komunisté v pankrácké věznici popravili.
V pondělí 19. listopadu 2018 byl Prokeš jednou z 29 osobností, kterým ministerstvo obrany slavnostně udělilo pamětní dekret a medaili pro protikomunistické bojovníky. Ocenění převzala jeho vnučka.
„Byli jste členy různých odbojových skupin, rozšiřovali jste protikomunistické tiskoviny, udržovali při životě kritické myšlení a svobodnou kulturu, čelili nástrahám Státní bezpečnosti, spolupracovali se zpravodajskými službami demokratických států. Byla to vaše soukromá válka s režimem, který jste odmítli přijmout za svůj,“ poděkovala všem Alena Netolická, náměstkyně ministra obrany.
Přestože zákon o protikomunistickém odboji platí už od 17. listopadu 2011, oceněno zatím bylo jen 1657 lidí. To v průměru znamená necelých pět týdně. Ministerstvo obrany si už v minulosti několikrát vysloužilo kritiku za to, že nepracuje úplně nejrychleji a stárnoucí odbojáři musí na posouzení svých žádostí čekat velmi dlouho.
Navíc ministr spravedlnosti Richard Kněžínek (za ANO) přišel letos v létě s návrhem, aby od roku 2022 přestala fungovat nezávislá etická komise, kam se můžou odvolávat neúspěšní žadatelé o ocenění. Po silné kritice ale nakonec resort tenhle nápad zavrhl.
Dále čtěte: