Týdeník se potají omluvil českoamerickému podnikateli
Šéfredaktor týdeníku Respekt Marek Švehla zaslal minulý měsíc omluvný dopis česko-americkému podnikateli Milanu Jedličkovi, kterého před pěti lety hrubě pomluvil v několika článcích. Respekt se tak se zpožděním nakonec sice podrobil rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, ale svým čtenářům zatajil, že o tomto českoamerickém podnikateli lhal.
V srpnovém editorialu totiž Marek Švehla napsal: „Z dění kolem našeho časopisu Vás chci informovat, že Vrchní soud v Praze se postavil na stranu Respektu v jeho dlouhém sporu s Čechoameričanem Milanem Jedličkou. Ten měl před lety organizovat návštěvu premiéra Zemana v USA a Respekt napsal o jeho kriminální minulosti. Jedlička vše popíral, požadoval omluvu a odškodné. Vrchní soud to ale zamítl.“
V zářijovém dopisu Milanu Jedličkovi tentýž šéfredaktor napsal: „V týdeníku Respekt (39/2000) jsme uveřejnili článek Všichni premiérovi gangsteři, z něhož vyplynulo, že jste šel do vězení za falšování dvanáctimilionové směnky. V týdeníku Respekt (40/2000) jsme uveřejnili článek Mario z hotelu Marriot, z něhož vyplynulo, že jste padělal dlužní úpisy, které jste navrhoval použít na praní peněz z obchodu s drogami. V týdeníku Respekt (42/2000) jsme uveřejnili článek Pět mužů z Bagdádu, v němž jsme uvedli, že Jedlička už byl jednou vyšetřován v záležitosti úzce související s pokusem o ilegální export zbraní zhruba za jednu miliardu dolarů do Íránu. Tyto údaje jsou nepravdivé, a proto se za jejich zveřejnění v časopise Respekt omlouváme.“
Týdeník EURO zpochybnil pomluvy Respektu již v roce 2001, když zjistil, že Milan Jedlička předložil čistý výpis z trestního rejstříku, že je váženou osobou v české emigrantské komunitě ve Spojených státech a také členem sboru poradců předsedy republikánského klubu v Kongresu. Týdeník EURO má informace, že tehdejší útok na Jedličku souvisel s bojem o jednu mimořádnou zakázku, a to dodávku stíhaček pro českou armádu (EURO 40/2001).
Proč nyní Respekt svým čtenářům nepřizná, že Milana Jedličku pomluvil a že byl soudem donucen se mu omluvit? Šéfredaktor Švehla to vysvětluje tak, že Vrchní soud kromě potvrzení nároku na citovanou omluvu zamítl požadavek Jedličky na odškodné 150 000 korun a také upravil rozsah omluvy oproti rozsudku prvoinstančního Městského soudu v Praze. „Omluvu, kterou uvádíte, jsem skutečně musel napsat, považuji ji ale za vedlejší, protože se týká mnohem méně podstatných věcí,“ odpověděl Švehla na otázku týdeníku EURO. Za podstatnější šéfredaktor Respektu považuje, že se časopis nemusel omlouvat za přívlastek „gangster“ a za tvrzení, že Jedlička byl odsouzen za účast na pašování kokainu.
Odsouzení za účast na pašování kokainu v Jedličkově případě znamenalo pokutu padesát dolarů za to, že neudal kamaráda, o němž věděl, že se snaží svoji finanční tíseň vyřešit pašováním kokainu. Neudat přítele Respekt zjevně považuje za smrtelný hřích, proti němuž jsou obvinění z falšování dvanáctimilionové směnky či z pokusu o ilegální export zbraní za miliardu dolarů pouhými banalitami.