Menu Zavřít

Pětiprocentní úleva

10. 9. 2004
Autor: Euro.cz

ČEZ chtěl zvýšit cenu téměř o 16 procent

Po Transgasu, který ohlásil zvýšení ceny plynu nedávno, přistoupil ke stejnému kroku i ČEZ. Zdražení však nebude tak dramatické, jak ještě v srpnu vypadaly představy společnosti ČEZ. To se hovořilo o téměř šestnáctiprocentním zvýšení, cena elektřiny ale vzroste jen o jedenáct procent. Loni zdražila o osm procent. ČEZ stanovil konečnou cenu nejprodávanější celoroční dodávky elektřiny na 905 korun za MWh. Konečná částky byla ovlivněna vyhodnocením poptávky v aukci na duhovou energii a výrobního potenciálu podniku ČEZ. Firma argumentuje tím, že změna je důsledkem vyššího objemu poptávaného množství elektřiny. Místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček ČTK řekl, že zatím není schopen odhadnout, jak se to promítne do zvýšení cen pro koncové zákazníky, prý se to ale zcela určitě nárůstem projeví. Domácnosti se podle odhadu společnosti Pražská energetika dočkají navýšení cen kolem pěti procent. Podniky podle jiných odhadů by mohly platit až o patnáct procent více.
Samotná silová elektřina se na celkové konečné ceně podílí zhruba 35 procenty, asi třetinu představuje distribuce, deset procent přenos a systémové služby.
Ke zdražení vedlo společnost ČEZ několik vážných důvodů. Zdá se, že nové vedení firmy si uvědomuje, že stát musí počítat s tím, že management polostátních společností musí brát ohled na zájmy akcionáře, jinak by riskoval možná i právní postihy. I polostátní podniky musí využívat tržní příležitosti a trhem je dnes už celá Evropa, kde hrozí nedostatek energie. Příkladem porušení odpovědnosti akcionářům by bylo například přenechání zisků z prodeje elektřiny prostředníkům. ČEZ podle informací týdeníku EURO zdůvodňuje zdražení zejména následujícími argumenty.

* V ČR jsou zdaleka nejnižší ceny v regionu. V České republice jsou prokazatelně nejnižší ceny silové elektřiny ve srovnání s okolními státy – Německem (o 21 procent vyšší), Rakouskem (o 21), Polskem (o 15), Slovenskem (o 10) a Maďarskem (o 25).

* Reálné ceny elektřiny jsou stále nízké. Dnešní reálné ceny elektřiny jsou stále mnohem nižší než v minulých letech. Oproti reálným cenám z roku 1992 jsou poloviční. Další reálné zlevňování je s ohledem na níže uvedené body těžko představitelné (viz. graf č. 1).

* Trh s elektřinou je globální, ceny se nemohou vyvíjet nezávisle. Elektřina je komodita a její trh v ČR je vystaven konkurenčnímu prostředí evropského trhu. Cena je tudíž závislá na vývoji evropských cen, zejména v Německu, kde v posledních letech došlo k velmi výraznému růstu (za poslední dva roky o 45 procent v základním pásmu a o více než 50 procent celkově). ČEZ navýšil velkoobchodní cenu na rok 2004 jen méně než o polovinu růstu cen v Německu. V roce 2005 se rozdíl cen opět rozšíří (viz. graf č. 2). Větší rozdíl by s největší pravděpodobností vedl k nekontrolovaným spekulacím.

* Domácí poptávka po elektřině by mohla být závislá na drahých dovozech. Přestože ČEZ vyhlásil zvýšení cen na rok 2005, bylo v tendru objednáno větší množství elektřiny než v roce 2004. Při nižší ceně je pravděpodobné, že by objednané množství převýšilo výrobní možnosti ČEZ díky spekulativním exportům. Podle podmínek veřejného tendru by pak muselo dojít k poměrnému snížení všech poptávek, to znamená, že i distribučním společnostem. Pokrytí domácí spotřeby by pak zřejmě bylo kryto dražší elektřinou z dovozu. Efekt ze snížení cen by tak byl ztracen.

* Výnosnost aktiv ČEZ zatím nedosahuje nákladů na kapitál. Výnosnost aktiv podniku ČEZ je dosud pouze 3,5procentní, zatímco náklady kapitálu činí nejméně osm procent. ČEZ tak doposud nevydělává na pokrytí minulých investic (odsíření či Temelín). Dnešní hodnota akcií firmy na burze předpokládá zlepšení návratnosti aktiv tak, jak se tomu děje i v jiných energetikách v zahraničí. Při popření tohoto předpokladu může cena akcií a zájem investorů klesnout.

* Investice do nových zdrojů jsou návratné jen při vyšších cenách elektřiny. Současná cenová hladina elektřiny je pod úrovní, kdy se vyplatí investovat do nových zdrojů. Bez perspektivy srovnání cen v České republice se zahraničím by ČEZ nemohl zahájit obnovu svých zdrojů na podkladě návratného podnikatelského plánu.

bitcoin_skoleni

* ČEZ není jediným dodavatelem na tuzemský trh. Dodávky firmy ČEZ na domácí trh činí zhruba 60 procent spotřeby České republiky. Zbylá část je dodávána nezávislými výrobci. Jejich cenová politika je obdobná a odráží výše uvedené argumenty.

* Zvýšení velkoobchodních cen elektřiny má jen částečný dopad na domácnosti. Na celkové ceně pro domácnosti se podílí cena elektřiny pouze asi jednou třetinou. Dalšími položkami je cena za přenos, systémové služby, podporu obnovitelných zdrojů, distribuci a DPH. Ohlášený nárůst velkoobchodní ceny se tak promítne do celkové ceny pro domácnosti jen zhruba čtyřmi až pěti procenty.

  • Našli jste v článku chybu?