Po týdnu špatných zpráv je před námi týden velkých očekávání. Středeční slova Maria Draghiho o tom, že Evropská centrální banka udělá cokoli, aby zabránila kolapsu eura, spolu s dovětkem „…a bude to stačit“, odstartovala rychlou korekci na finančních trzích. Španělské a italské dluhopisy spadly z předchozích maxim, akciové trhy se rychle vzpamatovaly a svou lepší chvilku zažilo i euro.
Očekávání velkého okamžiku posílily i spekulace zahraničních médií o společném zásahu ECB a ostatních evropských institucí doprovázené dalšími spekulacemi o novém kole oddlužování Řecka.
Tento týden by tedy snad mohl po dlouhých vizionářských diskuzích o bankovní, fiskální, transferové, politické a jaké ještě unii konečně přinést akci. Akci, jež zmírní nejistotu na evropském finančním trhu a dá mu jasný směr. Očekávání jsou ovšem nastavena vysoko. Pokud se nenaplní, přijde zcela bezpochyby další velmi nemilé vystřízlivění spojené s dalším růstem výnosů dluhopisů jižních zemí. Připomeňme jen, že španělský a italský desetiletý výnos minulý týden dosáhly 7,5, respektive 6,5 procenta.
ECB avizovala velkou akci, za níž si můžeme představit další kolo tříletých půjček, které už ECB bankám poskytla v prosinci a únoru, v úvahu připadá prodloužení těchto operací, znovuobnovení nákupu státních dluhopisů do portfolia ECB, intervence EFSF přímo na bondovém trhu nebo nějaká další novinka, kterou Evropa obohatí ekonomické učebnice.
A nemělo by jít jen o Řecko. Samotné další oddlužení této země by už v dnešní situaci působilo spíše jen jako autonomní zásah než jako systémové řešení. Řecko je dnes ostatně především dlužníkem ECB, MMF a jednotlivých zemí eurozóny, nikoli trhů. V každém případě se čeká na „neomezený“ balík peněz, který může trh zklidnit a dlouhodobě zastavit výprodeje dluhopisů. A tím navrátit ztracenou, v posledních letech soustavně erodující důvěru.
Čtěte také:
Německý ministr jde proti Merkelové, varuje ECB před nákupy dluhopisů
Draghi: Pro udržení eurozóny udělám cokoli
Řecko dostalo poslední šanci. Eurozóna mu odepíše třetinu dluhu
Ať už napjatě očekávaná akce dopadne jakkoli, na pozitivní zprávy z reálné ekonomiky si stejně budeme muset přinejmenším několik měsíců počkat. Poslední evropská PMI ani německé Ifo žádné pozitivní vyhlídky či optimismus pro západní Evropu neposkytují. Nálada klesá, nejistota stoupá, zakázek ubývá. Evropská ekonomika nabrala směr do recese, k jejímuž konci rozhodně může přispět i zklidnění na rozkolísaném finančním trhu a návrat všeobecné důvěry.
První signály důvěry přitom na trhu najdeme už nyní. Nejde jen o pokles výnosů předlužených zemí, ale především o návrat Irska na finanční trhy. Úspěšný prodej nových irských státních dluhopisů dává ostatním zemím s finančními
Autor je analytikem ČSOB