Menu Zavřít

Petr Dufek: Průmysl skomírá. Naděje je v Německu

19. 12. 2012
Autor: Mladá fronta

Poslední výsledky českého průmyslu naznačují, že se situace v našem největším a nejdůležitějším odvětví začíná pozvolna zhoršovat. V důsledku slabé domácí i zahraniční poptávky klesá celková výroba, snižuje se zaměstnanost a optimismus ve firmách rychle mizí. Tlak nižšího zájmu o produkci začíná být v průmyslu čím dál více patrný i na vývoji cen. Zatímco ještě před rokem se tyto ceny zvyšovaly téměř o šest procent, nyní dynamika průmyslových cen výrazně zpomaluje a míří k jednomu procentu.

Trend jistě ovlivnily i ceny pohonných hmot, které ustoupily ze svých maxim, ale skutečností zůstává, že již tak malý prostor pro zvyšování cen v průmyslu v podstatě zmizel. Naopak v důsledku slabé poptávky roste tlak na utahování marží, vyšší efektivitu a produktivitu. Při bližším pohledu navíc zjistíme, že v tuto chvíli ceny v průmyslu zatím rostou hlavně v důsledku vyšších nákladových tlaků v potravinářství. Aktuální zvýšení cen v průmyslu o 1,6 procenta je jen váženým průměrem protichůdných trendů, jimž musí tuzemské firmy čelit.

Průmysl, který ještě v prvním pololetí fungoval jako motor ekonomiky, jako jistota, že se hospodářství nepropadne ještě více, ztrácí dech. Jsou zde samozřejmě průmyslové obory, jako je výroba aut, elektrických zařízení či chemie, které stále vykazují růst výroby; na straně druhé však jen stěží kompenzují propad ostatních oborů, které drtí klesající poptávka.
Průmysl tak vstoupí do nového roku s výsledkem velmi blízkým nule, čemuž již řadu měsíců napovídají předstihové ukazatele. Situace však není tak dramatická jako na přelomu let 2008 a 2009, kdy propad zakázek překračoval 20 procent a blížil se 30. V tuto chvíli jsou celkové průmyslové zakázky ještě v plusu. To se ovšem nedá říct o stavebnictví, které čtvrtým rokem zažívá silnou recesi a výhled odvětví na příští rok rozhodně neslibuje změnu k lepšímu především v důsledku nedostatku nových zakázek v inženýrském stavitelství. A pozitivní trendy nejsou vidět ani u pozemních staveb včetně bytové výstavby.

Přesto ještě žije naděje, že příští rok bude z hlediska průmyslu i celé ekonomiky přece jen příznivější než ten letošní. Velké naděje vkládáme do německého hospodářství, jemuž se stále daří proplouvat evropskou dluhovou krizí bez výrazné úhony. Především exportně orientovaný průmysl by proto zejména ve druhé polovině roku mohl mít sílu vrátit českou ekonomiku do černých čísel. O to více pozornosti je třeba věnovat zprávám z Německa, kde například dnes budou zveřejněny prosincové výsledky důležitých indexů Ifo. Ty ukážou aktuální očekávání tamních firem pro následující měsíce. Mohly by být o poznání pozitivnější než v předcházejících obdobích.

Autor je analytikem ČSOB


Čtěte také:

MM25_AI

Inflace zpomalila nárůst, podle analytiků trend potrvá

Na zahraniční obchod Česka dopadla recese v eurozóně

  • Našli jste v článku chybu?